Ranking najlepszy wózków dla dzieci – jak wybrać?

Szukasz wózka dla dziecka? Przytłoczył Cię nadmiar dostępnych modeli? Nie wiesz, czym kierować się podczas wyboru? Jeśli tak, to doskonale trafiłeś! Poznaj nasz ranking i sprawdź jak wybrać najlepszy wózek dziecięcy!

Data aktualizacji: czerwiec 2024

Ranking najlepszy wózków dla dzieci - jak wybrać?

Kiedy do porodu zostaje zaledwie kilka miesięcy, rodzice zaczynają zdawać sobie sprawę, że przyszła pora, aby kupić wózek dla dziecka. Jest to obowiązkowy element każdej wyprawki, ale niestety jednocześnie najdroższy. Dlatego często rodzice przez całą ciążę odkładają pieniądze, żeby kupić produkt doskonałej jakości. Jednak po bliższym zapoznaniu się z różnymi ofertami sklepów z akcesoriami dla dzieci, okazuje się, że wybór nie jest wcale taki prosty. Jedne kuszą atrakcyjnymi cenami, jeszcze inne komfortem i bezpieczeństwem dziecka, ale czy nie można by połączyć tych wszystkich czynników. Jest to możliwe pod warunkiem, że rodzice będą wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagi! Choć często ich oczekiwania mogą się nieco różnić, to z całą pewnością informacje zebrane poniżej będą przydatne każdemu. Koniecznie się z nimi zapoznaj i przekonaj się, jakie wózki dziecięce cieszą się obecnie największą popularnością!

Jakie są rodzaje wózków dla dzieci?

Wózek dla dziecka może mu służyć kilka miesięcy lub lat. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zdecydujesz się kupić. Miej na uwadze fakt, że maluch będzie bardzo szybko rósł, a jego pojazd magicznie się nie powiększy. Dlatego zastanów się, czy chcesz za niego zapłacić jednorazowo i mieć spokój na przynajmniej dwa lata, czy może wolisz co jakiś czas wymieniać wózek. Niezależnie od Twojej odpowiedzi, przyda Ci się wiedza na temat tego, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje.

Wózek głęboki, czyli gondola

W pierwszych miesiącach życia dziecka najlepiej sprawdzi się wózek głęboki, czyli tzw. gondola. Dziecko może przebywać w nim w wygodnej pozycji leżącej, co ma duże znaczenie, jeżeli jeszcze samo nie siedzi. Istotną cechą gondoli jest jej szerokość. Maluch musi mieć pełną swobodę i komfort jazdy, nawet gdy ma na sobie ciepłe ubranko. Zresztą ten aspekt jest też ważny, kiedy chcesz, wózek służył Wam minimum pół roku. Zwróć także uwagę na budkę gondoli. Bardziej funkcjonalna będzie pokryta materiałem z filtrem ochronnym oraz powłoką wodoodporną. Tym sposobem niestraszne będą Ci spacery o każdej porze bez względu na warunki atmosferyczne. Budka powinna mieć również możliwość złożenia. Koniecznie zadbaj o to, aby siedzisko wózka można było regulować. Na pewno zaletą będzie też wygodny materac oraz odpowiedni system wentylacji, czyli specjalna siateczka i okienka.

Wózek dziecięcy 2w1

Wózek dziecięcy 2w1 to połączenie dwóch powyżej opisanych modeli. Wystarczy zdjęcie gondoli i zamontowanie spacerówki, aby dziecko mogło cieszyć się jazdą. Zakup wózka 2w1 wiąże się dokładną kontrolą stelaża, który powinien być prosty w obsłudze. Raczej żaden rodzic nie chce, aby przed każdym wyjściem z dzieckiem trzeba było męczyć przez długie minuty i instalować jedną część wózka.

Wózek dziecięcy 4w1

Wózek dziecięcy 4w1 to uzupełnienie modelu 3w1. W tym przypadku dodatkowym elementem jest baza pod fotelik samochodowy. Dzięki niej rodzice zyskują pewność, że maluch całą podróż spędzi bezpiecznie. Baza umożliwia sprawdzenie, czy fotelik został zamontowany prawidłowo, a co ważne, nie przesuwa się też w trakcie jazdy. Nawet na niewygodnym i wyboistym terenie.

Wózek spacerowy

Zaraz po gondoli można wprowadzić wózek spacerowy. Z reguły przeznaczony jest dla dzieci powyżej szóstego miesiąca życia, kiedy potrafią już samodzielnie siedzieć. W tym przypadku niezbędne jest regulowane siedzisko spacerowe, ponieważ maluch jest jeszcze na tym etapie, że drzemka w ciągu dnia jest potrzebne. Kiedy zaśnie podczas siedzenia w wózku, można obniżyć siedzisko i umożliwić mu odpoczynek w pozycji leżącej. Koniecznie sprawdź też, czy spacerówka posiada regulowany podnóżek oraz pasy. Te cechy sprawią, że dziecko będzie mogło z niego korzystać nawet przez 2 lata. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednio szeroki model. Nie zaszkodzi, gdy siedzisko spacerówki będzie obracane, wtedy możesz zdecydować, czy Twoje dziecko będzie jechało zwrócone twarzą do kierunku jazdy. Dobrze jest wybrać wózek, który będzie wykonany z materiałów ułatwiających czyszczenie.

Wózek dziecięcy 3w1

Wózek dla dziecka 3w1 tym różni się od 2w1, że poza gondolą oraz spacerówki w zestawie znajduje się także fotelik samochodowy. Jest to korzystne rozwiązanie dla rodziców, którzy są zmotoryzowani i nie chcą kupować każdego elementu osobno. Poza tym wózek 3w1 dobrze wybrany może przydać się maluchowi aż do momentu, kiedy ostatecznie nie będzie go w ogóle potrzebować.

Wózki dziecięce joggery

Ostatnim rodzajem wózków są joggery. Szczególnie doceniane przez rodziców czerpiących przyjemność z aktywności fizycznej. Przeznaczone są dla dzieci od szóstego miesiąca życia. Na tle innych joggery wyróżniają się przede wszystkim lekkim stelażem, dużymi kołami oraz mocnymi pasami bezpieczeństwa. Kolejnym ich atutem jest ręczny hamulec i bardzo dobra amortyzacja.

Wózki dziecięce a rodzaj kół

Jeśli poszukujesz wózka dobrej jakości, to ważny będzie dla Ciebie nie tylko materiał, z którego zostały wykonane koła, ale też ich rodzaj. Kluczową kwestią mającą wpływ na ostateczny wybór powinien być teren, po którym najczęściej będziesz się poruszać. Dostępne opcje to koła: klasyczne, obrotowe i skrętne.

Koła klasyczne – Koła klasyczne charakteryzują się dość dużym rozmiarem, dlatego nieszczególnie sprawdzą się podczas zakupów, w domu, czy na innej małej przestrzeni. W zamian za to, bez większych problemów radzą sobie na trudniejszym terenie np. w lesie. Koła są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Koła obrotowe – Koła obrotowe jak sama nazwa wskazuje, obracają się wokół własnej osi o całe 360 stopni. W przeciwieństwie do klasycznych dobrze radzą sobie w miejskich przestrzeniach i domu. Natomiast nieco gorzej w trudnych terenach, ponieważ czasem mogą się blokować. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór wózka z kołami obrotowymi wyposażonymi w specjalną blokadę.

Skrętne koła – Koła skrętne także obracają się wokół własnej osi, ale wózek dziecięcy nie jest tak samo zwrotny jak w przypadku kół obrotowych. Do obrócenia pojazdu konieczne jest więc manewrowanie nim całym, co może być dość frustrujące. Zwłaszcza, gdy dziecko śpi lub jest marudne, a na dodatek trzeba lawirować wózkiem. < br> Najkorzystniejszą opcją jest chyba zakup wózka z kołami obrotowymi i blokadą.

Wózek dla dziecka – jakie koła wybrać?

Przy wyborze wózka dla dzieci bardzo ważnym elementem są koła. W dużej mierze to od nich zależne jest bezpieczeństwo dziecka oraz jakość podróży. Obecnie najczęściej producenci wykonują koła z pianki, żelu i gumy. Możesz też spotkać się z kołami pompowanymi. Wszystkie z nich mają własną specyfikację i sprawdzają się na określonych powierzchniach. Które koła wybrać? Sprawdź ich opisy poniżej!

 • Żelowe koła – Wózek dziecięcy wyposażony w żelowe koła to świetny wybór dla rodziców, którzy chcą zapewnić maluchowi jak najlepszy komfort podróży bez ciągłego kontrolowania stanu opon. Zostały one bowiem ze specjalnego żelu, który sprawia, że koła są odporne na przebicie. Ich dodatkowym atutem jest doskonała amortyzacja w czasie jazdy. Nie trzeba się więc martwić, że dziecko zostanie wybudzone, kiedy wózek trafi na jakąś przeszkodę.
 • Pompowane koła – Koła pompowane podobnie jak żelowe zapewniają bardzo dobrą amortyzację w trakcie podróży. Ich praca jest cicha, więc korzystanie z wózka możliwe jest praktycznie na każdym terenie. Bez znaczenia będzie to, czy chcesz podróżować wyłącznie po miejskich chodnikach, czy wybierzesz się na wycieczkę do lasu lub na łąkę. Choć w teorii pompowane koła mogą zostać przebite, to takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

 • Piankowe koła – Koła piankowe są sporadycznie wybierane przez rodziców. Głównie ze względu na to, że amortyzacja jest znikoma, a same koła łatwo ulegają uszkodzeniom. Wózek dziecięcy z kołami piankowymi sprawdzi się raczej w mieście do poruszania się po chodnikach. Z drugiej strony zaletą jest to, że cała konstrukcja pojazdu jest znacznie lżejsza.
 • Koła gumowe – Koła gumowe to w rzeczywistości rozwiązanie pośrednie. Są zdecydowanie lepsze niż koła piankowe, ale słabsze niż pompowane lub żelowe. W tym przypadku amortyzacja jest średniej jakości, ale koła nie niszczą się zbyt łatwo.

Wózki dziecięce trzy czy czterokołowe?

Skoro już został poruszony temat kół, to warto też wskazać, ile powinno ich być. Obecnie na rynku dostępne są wózki dziecięce trzy i czterokołowe, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Przede wszystkim trójkołowce dedykowane są osobom, które lubią aktywnie spędzać wolny czas. Z reguły mają lekki stelaż, są bardziej poręczne i łatwe w transporcie. Znacznie prościej jest je wnieść po schodach, czy umieścić w bagażniku samochodu. Wózek posiada dwa tylne i jedno przednie koło, które jest skrętne i ma wbudowany hamulec. Takie rozstawienie ułatwia manewrowanie w każdym miejscu. Jeśli chodzi o wadę, to wózki dziecięce trójkołowe są mniej stabilne i bardziej wywrotne.

Natomiast do zalet czterokołowca należy zaliczyć stabilność i mniejszą wywrotność. W większości modeli przednie koła są mniejsze od tylnych, co ułatwia skręcanie i poruszanie się w zatłoczonych przestrzeniach. Własne cztery kółka dla dziecka to duży komfort i wygoda. Jednak dla rodziców często jest to jednoznaczne z wysoką wagą wózka oraz mniejszą poręcznością niż przy trójkołowcu.

Jakie elementy dodatkowe do wózka mogę okazać się przydatne?

Stosunkowo często producenci dołączają do wózka różnego rodzaju elementy dodatkowe, ale czasem niektóre z nich trzeba po prostu dokupić oddzielnie. Jakie wyposażenie może Ci się przydać? O to najważniejsze z nich:

 • Parasol przeciwsłoneczny.
 • Folia przeciwdeszczowa.
 • Torba do wózka.
 • Moskitiera.
 • Śpiwór.
 • Pokrowiec na nóżki dziecka.

Wózek wielofunkcyjny czy klasyczny?

Wybrać wielofunkcyjny wózek czy może klasyczny? Na rynku można znaleźć coraz więcej modeli 2w1, 3w1 lub 4w1. Choć są one znacznie bardziej funkcjonalne, to jednocześnie też dużo cięższe. Co sprawia, że raczej nie sprawdzą się w mieszkaniu na czwartym piętrze bez dostępu do piwnicy. W takim wypadku do wniesienia wózka potrzebne byłyby przynajmniej dwie osoby, a i tak nie będzie to łatwe zadanie. Zresztą trzeba wiedzieć też o tym, że wózek wielofunkcyjny jest znacznie droższy niż klasyczna gondola lub spacerówka. Patrząc z głębszej perspektywy, można zauważyć, że praktycznie wszystkie wózki wielofunkcyjne mają regulowane siedzisko spacerowe, dzięki któremu mogą służyć dzieciom od narodzin do ukończenia przez nich kilku lat. Natomiast nie wszystkie tradycyjne pojazdy mają taką opcję. Stawiając na ten wariant, będziesz zmuszony do zakupu gondoli, a po kilku miesiącach spacerówki.

Czym cechują się najlepsze wózki dziecięce?

Koła to tylko fundament wózka, a istnieje jeszcze sporo elementów, które dla Ciebie powinny mieć znaczenie. Uwzględniając je podczas zakupów, zyskasz pewność, że zarówno Ty, jak i Twój maluszek będziecie mieli całą masę udanych wycieczek. Co prawda, najważniejszym kryterium jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, ale przecież możesz równocześnie też pomyśleć o własnej osobie. Pamiętaj, że wózek nie będzie Ci służył wyłącznie do krótkich spacerów. Z całą pewnością będziesz go zabierać w dalsze podróży, na zakupy lub do przychodni zdrowia. To wszystko sprawia, że musisz znaleźć wózek idealny, który sprawdzi się przy każdej takiego typu sytuacji.

Lekki stelaż – Stelaż wózka nie tylko powinien być stabilny, ale też lekki. Najlepiej wykonany ze stali. Ważne jest też to, aby był wyposażony w regulację sztywności zawieszenia oraz rączkę do regulowania wysokości. Czasem wózki mają przekładaną rączkę, która umożliwia ustawienie siedziska przodem lub tyłem do kierunków jazdy. Pojemny kosz na zakupy na dole stelaża będzie dodatkowym atutem.

Materac i gondola – Materac potrzebny jest jedynie w gondoli, ale warto wiedzieć, czym powinien się cechować. Miękki materacyk jest lekki, ale nie do końca odpowiedni dla małego dziecka. Dlatego musi posiadać specjalne usztywnienia. Bardzo często gondola pełni też funkcję nosidełka, musi być wyposażona w specjalne rączki do podnoszenia oraz 5 punktowe pasy bezpieczeństwa. Przy przewożeniu dziecka w gondoli samochodem trzeba zaopatrzyć się też w dodatkowe pasy.

Siedzisko spacerowe – Siedzisko spacerowe powinno być dobrane w taki sposób, aby dziecko mogło korzystać z wózka dłużej niż kilka miesięcy. Choć wspomniano już o tym wcześnie, to warto przypomnieć, że ważne są elementy do regulowania nie tylko siedzisko, ale też podnóżek. Przedni pałąk powinien być obłożony gąbką, a szelki mocne, odporne na otarcia i szarpnięcia.

Ranking wózków dziecięcych czerwiec 2024

Rodzice, wybierając pierwszy wózek dla swojego dziecka, stają przed ogromnie dużym asortymentem. Konsternacja i niepewność to tylko jedne z licznych emocji, które im towarzyszą. Dlatego też został stworzony ranking wózków 2w1, ponieważ te najchętniej są wybierane. Poniżej znajdują się trzy najciekawsze propozycje.

Wózek dziecięcy Kinderkraft Wózek 2w1 Prime 2020

Nasz ranking wózków 2w1 rozpoczyna marka Kinderkraft, która zyskuje coraz większe uznanie wśród rodziców. Model przeznaczony jest dla dzieci od początku życia do osiągnięcia przez nich maksymalnej wagi – 22 kg. W początkowych dniach do dyspozycji malucha dostępna będzie wygodna gondola, która doskonale sprawdza się też jako nosidełko (potwierdzone spełnioną normą EN1466). Dla starszych dzieci została przygotowana obszerna spacerówka. Choć jest to wózek 2w1 i w zestawie nie znajdziesz fotelika samochodowego, to dołączone zostały specjalne adaptery kompatybilne z modelami marki Kinderkraft. Atutem jest głęboka, składana budka chroniąca malucha przed działaniem promieni słonecznych oraz innych warunków atmosferycznych. Wózek wielofunkcyjny ma duże pompowane koła umożliwiające jazdę zarówno po miejskich chodnikach, jak i na bardziej wymagających terenach. Przednie koła są zwrotne i wyposażone w blokadę do jazdy na wprost. Wszystkie cztery koła mają amortyzację, więc manewrowanie wózkiem jest bardzo proste. Na gondoli i spacerówce znajdują się odblaskowe elementy, dzięki czemu wózek sprawdzi się podczas spacerów wieczorami, czy przy brzydkiej pogodzie. Istotną zaletą jest też łatwe składanie oraz praktyczna torba, która znajduje się w zestawie. Natomiast system wentylacji został zapewniony przez specjalną siateczkę umieszczoną z tyłu budki.

Wózek dziecięcy Adamex Reggio Special Edition Y-85

Przygotowując ranking wózków 2w1, nie można było zapomnieć o marce Adamex. Na górze gondoli znajduje się składana budka przystosowana do ochrony dziecka przed słońce, chłodem i opadami. W podstawie została zamontowana kratka wentylacyjna umożliwiająca prawidłowy przepływ powietrza oraz odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Kiedy dziecko podrośnie, gondolę w zaledwie kilka minut można zmienić w spacerówkę. Ustawienie siedziska spacerówki możliwe jest na dwa kierunki. Wózek posiada też regulowane oparcie i podnóżek oraz 5 punktowe pasy bezpieczeństwa, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Pojazd po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, ale w razie potrzeby można też odczepić wszystkie żelowe koła przy pomocy zaledwie jednego przycisku. Pod gondolą znajduje się pojemny kosz na zakupy. Ponadto do zestawu dołączone zostały elementy takie jak:

 • Moskitiera.
 • Folia przeciwdeszczowa.
 • Torba podręczna.
 • Rękawiczki.
 • Przykrycie na nóżki.
 • Przewijak.

Wózek dziecięcy Junama Termo Line Tex wózek

Ranking wózków 2w1 zamyka marka Junama. Elegancki i funkcjonalny model przypadnie o gustu nawet najbardziej wymagającym rodzicom. Wózek posiada żelowe koła, centralny hamulec oraz sześć amortyzatorów. Przednie koła oparte są na systemie skrętnym z możliwością blokady a jazdę w przód. Budka zarówno w gondoli, jak i spacerówce jest regulowana. Oba wózki mogą być ustawione w dwóch kierunkach jazdy. Regulowane oparcie umożliwia umieszczenie dziecka w pozycji leżącej, a podnóżek sprawia, że pojazd rośnie praktycznie razem z nim. W zestawie znajduje się też torba z przewijakiem, obszerny kosz na zakupy, moskitiera, uchwyt na butelkę i folia przeciwdeszczowa Wózek ma bardzo wygodne siedzisko spacerowe oraz 5 punktowe pasy bezpieczeństwa. Rączka także jest regulowana, więc rodzic może dopasować ją do swojego wzrostu i również cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu z maluszkiem. Dlaczego właśnie ten model wygrał ranking wózków 2w1? Odpowiedź jest bardzo prosta. Funkcjonalność, elegancja i wysokiej jakości materiały wykonania zapewniają płynną jazdę i bezproblemowe zachowanie czystości wózka.

Jak wybrać wózek dla dziecka – podsumowanie

Jeśli poszukujesz wózka, to teraz wiesz już, na jakie elementy i cechy powinieneś wziąć pod uwagę. Ranking wózków wielofunkcyjnych powstał w celu ułatwienia Ci decyzji, ale całkiem możliwe, że dla Ciebie inne parametry mają znaczenie. Np. kubełkowe siedzisko spacerowe, czy też koła wykonane z gumy. Tak czy inaczej na pewno znajdziesz model, który będzie Ci służył przez lata.

Komentarze i opinie użytkowników

Barbara
2022-12-06

Razem z mężem jesteśmy wierni marce Cybex, która świetnie sprawdziła sie przy pierwszym dziecku, dlatego teraz kiedy na świat przyszła nasza druga córka postanowilismy wybierać tylko sprawdzone sprzęty i kupiliśmy wózek Cybex. Nie zawiódł nas, spełnia w zupełności nasze oczekiwania, a w dodatku prezentuje sie bardzo ładnie pod względem wizualnym.

Waldek
2022-12-12

Dziadkowie sprezentowali wnuczkowi wózek Kinderkraft 2w1. Plusem jest jego wielofunkcyjność (gondola, spacerówka, możliwość korzystania od pierwszych dni życia aż do uzyskania przez malucha konkretnej wagi). Bogaty wybór wersji kolorystycznych jest dodatkowym atutem.

Jaskółkaa
2022-12-27

Komfortowo się prowadzi, dziecko jest bezpieczne, wymiary okej, wiele opcji kolorystycznych. Polecam wózek Adamex

Patii12
2023-01-05

Na wiosnę czekamy z kupiona już spacerówką Baby Jogger City Elite 2. Jest solidna i lekka zarazem. My wybralismy niebieską, prezentuje się bardzo nowocześnie. Fajną funkcją jest ręczny hamulec i łatwe składanie (np. żeby spakować wózek do bagażnika).

Dodaj opinię

Dodając opinię o Ranking wózków dziecięcych pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego sprzętu!
Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.

Pozostałe rankingi