Ranking smoczków dla noworodków – jaki będzie najlepszy?

Zastanawiasz się, jaki smoczek dla noworodka wybrać, a może chcesz dowiedzieć się, czy w ogóle warto go wprowadzać? Jeśli interesują Ci kwestie dotyczące smoczków, to trafiłeś na odpowiedni tekst! Tutaj dowiesz się wszystkiego, a dodatkowo poznasz ranking smoczków dla noworodka!

Data aktualizacji: kwiecień 2024

Ranking smoczków dla noworodków - jaki będzie najlepszy?

Smoczki dla dzieci wzbudzają wiele kontrowersji. Głównie dlatego, że wśród rodziców powstało przekonanie na temat ich szkodliwości. Choć istnieje możliwość pojawienia się problemów w przyszłości, to można ich bez problemu uniknąć, o ile będziesz stosował się do pewnych reguł. Pamiętaj, że u noworodka odruch ssania pojawia się już w momencie pobytu w łonie matki. Mimo że w większości przypadków tę potrzebę ssania można zaspokoić poprzez przystawienie do piersi, to jednak smoczek umożliwia przynajmniej chwilę wytchnienia dla karmiącej mamy. Decyzja o wyborze konkretnego modelu nie powinna zostać podjęta pod wpływem chwili i zostać dokładnie przemyślana. Zresztą, zanim udasz się na zakupy, musisz nabyć wiedzę, która pomoże Ci wybrać smoczek dla noworodka. Chociaż teraz może Ci się wydawać dość zabawne to, że taki wybór wymaga od Ciebie zgłębiania zagadnienia, to wiedz, że przy obecnym asortymencie dostępnym na rynku skutecznie utrudni Ci zadanie. Zwłaszcza, gdy będzie to Twoje pierwsze dziecko. Koniecznie sprawdź, jakie wyzwanie Cię czeka!

Jakie są zalety smoczka dla noworodka?

W celu pokazania Ci, że smoczek dla noworodka może być przydatny, zebrane zostały zalety jego wprowadzenia. Przede wszystkim, kiedy dziecko ssie smoczek, to zaspokaja swoje potrzeby fizjologiczne. Jednocześnie się uspokaja i wycisza. Maluch ma poczucie bezpieczeństwa, a poziom stresu znacząco się obniża. Ponadto badania przeprowadzone przez naukowców udowodniły, że ssanie smoczka przez dziecko znacząco obniża ryzyko wystąpienia syndromu śmierci łóżeczkowej. Może też zapobiegać kolkom oraz ssaniu kciuka. Rodzicom bardzo często jest odzwyczaić malucha od ssania paluszków, ale ze smoczkiem niekiedy jest łatwiej.

Nie można także zapominać o wygodzie i komforcie rodziców. Dzięki wprowadzeniu smoczka opieka jest ułatwiona i można ją dzielić w prawie równym stopniu. Poza cenną chwilą wytchnienia mamie łatwiej będzie odzwyczaić malucha od nocnego karmienia piersią.

Jakie są wady smoczka dla noworodka?

Oczywiście nie jest tak, że smoczek dla noworodka ma wyłącznie same zalety. Ma też wady, które również powinny mieć wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie. Zanim jednak zostaną wymienione, musisz wiedzieć, że negatywne konsekwencje najczęściej pojawiają się, kiedy rodzice nie zadbają o odpowiedni rodzaj oraz nie będą stosować się do istotnych zasad. Pierwsza z nich dotyczy momentu wprowadzenia. Nie powinno to nastąpić przed ukończeniem przez dziecko pierwszego miesiąca życia, ponieważ karmienie piersią może zostać zaburzone. Nie mniejsze znacznie ma częstotliwość ssania. Im dłuższe i częstsze będzie, tym dziecko będzie narażone na wady zgryzu. Zresztą nadmierne ssanie może prowadzić do problemów z wymową np. seplenienia. Poza tym na smoczku osadzają się liczne bakterie sprzyjające rozwojowi próchnicy. Ostatecznie dziecko może zbytnio przywiązać się do smoczka i ciężko będzie mu się z nim w takiej sytuacji rozstać.

Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Kryteria wyboru

Na pewno chcesz wybrać najlepszy smoczek dla Twojego dziecka, ale obecnie na rynku jest na tyle różnych modeli, że nie stoisz przed prostym zadaniem. Jest jednak kilka czynników, które Ci je ułatwią. Do najważniejszych kryteriów należą: dopasowanie do wieku dziecka, tarcza smoczka, kształt smoczka, skład, atesty.

Dopasowanie do wieku malucha – Smoczek w przeciwieństwie do niektórych elementów niemowlęcej wyprawki, nie rośnie wraz z dzieckiem, dlatego też trzeba dobrać go według przeznaczenia wiekowego. Taka informacja powinna zostać umieszczona przez producenta na opakowaniu. Niekiedy oznaczenia wieku przedstawione są przy pomocy liter. A będzie oznaczało smoczki dla noworodków, a kolejne litery te, przeznaczone dla starszych dzieci. Ze względu na to kryterium można wyróżnić smoczki dla: Wcześniaków, Noworodków od 0 do 3 miesięcy, Niemowląt – od trzeciego miesiąca życia wzwyż.

Tarcza smoczka – Tarcza smoczka to element bezpośrednio dotykający buzi dziecka. Musi być odpowiedniego rozmiaru, więc ani za duża, ani za mała. Maluchowi trzeba zapewnić swobodne oddychanie i tarcza nie może zasłaniać noska. Bardzo ważne jest też to, aby znalazły się na niej specjalne dziurki po obu stronach ust dziecka. Nie mają one odpowiadać za efekt wizualny, a za odpowiednią cyrkulację powietrza.

Kształt smoczka – Oczywiście mowa o tej części, którą dziecko ssie. Idealny smoczek to taki, który od dołu jest płaski, a górna część jest zaokrąglona. Taki model jest najlepiej dopasowany do buzi dziecka. Jest to tzw. smoczek anatomiczny.

Skład – Kolejnym istotnym elementem przy wyborze smoczka jest jego skład, czyli materiały, z którego został wykonany. Powinny być one najwyższej jakości, ale przede wszystkim pozbawione bisfenolu-A. Jest to związek chemiczny szkodliwy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dlatego też zawsze szukaj smoczków z napisem na opakowaniu „BPA Free”.

Atesty – Atesty to sprawa kluczowa. Smoczki muszą spełniać wszelkie narzucone normy i zostać dopuszczone do sprzedaży. Dobrze będzie, jeśli zostały też wyróżnione pozytywną opinią od Instytucji dbających o jakość produktów dopuszczanych do sprzedaży np. Instytut Matki i Dziecka.

Podział smoczków ze względu na kształt

Istotnym aspektem przy wyborze smoczka dla dzieci ma także jego kształt. Obecnie na rynku asortyment jest tak rozległy, że rodzice sami nie wiedzą, który smoczek wybrać. Można wyróżnić następujące kształty: smoczki okrągłe, smoczki anatomiczne inaczej nazywane ortodontycznymi, smoczki specjalistyczne, smoczki dynamiczne, smoczki symetryczne. Przy czym warto wiedzieć, że wszystkie z nich zaliczane są jako smoczki uspokajające.

Smoczki okrągłe

Smoczek okrągły swoim wyglądem do złudzenia przypomina wiśnię. Natomiast końcówka, którą ssie maluszek, jest podobna do brodawki piersi. Mając okrągły smoczek, maluch może swobodnie oddychać i zaspokajać potrzebę ssania.

Smoczek anatomiczny

Smoczek ortodontyczny, czy też anatomiczny jest najczęściej polecany przez specjalistów. Głównie za sprawą tego, że najdokładniej dopasowuje się do buzi malca. Poza tym jego kształt jest najbardziej zbliżony do brodawki matki, dzięki czemu niemowlę nie powinno odrzucać piersi. Smoczek ortodontyczny nie powoduje wady zgryzu, nie wpływa na rozwój ząbków oraz kształt podniebienia.

Smoczki symetryczne

Smoczek symetryczny bądź płaski jest zwyczajnie prosty. Nie ma większego znaczenia, którą stroną zostanie włożony dziecku do buzi.

Smoczki specjalistyczne

Jak sama nazwa wskazuje, smoczki specjalistyczne przeznaczone są dla dzieci ze szczególnymi wymaganiami. W tym przypadku każdy kształt jest inny, ponieważ smoczek musi pełnić swoją funkcję. Głównie zalecane są wcześniakom, dzieciom z rozszczepieniem podniebienia, czy zbyt częstymi kolkami. Odpowiedni kształt smoczka poprawia ssanie, ułatwia karmienie, czy też umożliwia wytwarzanie zadowalającego ciśnienia w jamie ustnej, co jest wykorzystywane przy dziecku karmionym butelką.

Smoczki dynamiczne

Smoczek dynamiczny najczęściej stosowany jest u niemowląt, które są karmione piersią, ponieważ nie zaburzają rytmu ssania. Można powiedzieć, że ten rodzaj został podzielny na dwie części. Pierwsza z nich jest miękka i służy do ssania, a druga jest nieco twardsza. Kiedy malec ssie smoczek dynamiczny, wygląda to bardzo naturalnie.

Jaki smoczek dla noworodka wybrać?

Poznałeś już wszystkie cechy, jakie powinien mieć najlepszy smoczek uspokajający. Jednak pewnie nadal zastanawiasz się, jaki wybrać. Spokojnie, każdy rodzic, który staje po raz pierwszy przed tym wyzwaniem, zadaje sobie to samo pytanie. Przede wszystkim szczególną uwagę zwróć na rozmiar i kształt. Jeśli wybierasz smoczek dla noworodka, to tarczka powinna być jak najmniejsza, aby mógł swobodnie oddychać. Dla małych dzieci najczęściej polecany jest smoczek dynamiczny, ponieważ „pracuje” w buzi dziecka i utrwala naturalny proces ssania. Z wymienionych rodzajów smoczków pod względem materiału wykonania największą popularnością cieszą się silikonowe – nie powodują podrażnień delikatnej skóry twarzy malca.

Jakie rodzaje smoczków można wyróżnić?

Smoczki dla dzieci mogą zostać podzielone przez wzgląd na różne kryteria. Jednak najczęściej można spotkać podział na trzy z nich:

  • Materiał wykonania.
  • Rozmiar.
  • Przeznaczenie.

Rodzaje smoczków a ich rozmiar

Rozmiar smoczka to nic innego, jak dopasowanie go wieku malucha, o czym mogłeś przeczytać już wcześniej. Producenci z reguły stosują oznaczenia cyfrowe lub literowe.

  • A – smoczki dla niemowląt do szóstego miesiąca.
  • B – smoczki dla dzieci od szóstego do osiemnastego miesiąca.
  • C – smoczki powyżej osiemnastego miesiąca.
  • 0 – smoczki dla noworodków.
  • 1 – smoczki do szóstego miesiąca.
  • 2 – smoczki od szóstego do osiemnastego miesiąca.
  • 3 – smoczki od osiemnastego do trzydziestego szóstego miesiąca.

Smoczki dla niemowląt a materiał wykonania

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając smoczek dla niemowlaka, jest materiał wykonania. Do tego zadania wykorzystuje się lateks oraz silikon. Znacznie lepsze są smoczki silikonowe, ponieważ są bezbarwne, bezzapachowe i bezsmakowe. Wykonane z dobrej jakości silikonu stosunkowo rzadko ulegają odkształceniom oraz zniszczeniu. Natomiast smoczki lateksowe są jasnobrązowe (jak brodawki), co w sumie nie przeszkadza w użytkowaniu, w przeciwieństwie do ich zapachu oraz smaku. Dość szybko się niszczą, co wymaga częstej wymiany, ale jednocześnie się nie elektryzują i nie przyciągają kurzu, a to jest na pewno atut. Istnieją też smoczki uspokajające wykonane z naturalnego kauczuku, które są bardzo zbliżone do lateksowych. Tracą swój kolor i zmieniają kształt pod wpływem wysokiej temperatury, czyli w procesie wyparzania.

Smoczki uspokajające a ich tarcza

Celowo w tekście używany jest termin smoczek uspokajający, ponieważ trzeba pamiętać, że to jest jego docelowe zadania. Wcześniej wspomniano o tym, że smoczek powinien mieć tarczę z dziurkami, które ułatwiają cyrkulację powietrza oraz oddychanie. Ponadto otwory zmniejszają ryzyko wystąpienia wysypki, dlatego mają tak duże znacznie. Na rynku dostępne są też smoczki z tarczą nocną, czyli dającą nikłe światło po zapadnięciu zmroku i ułatwiające znalezienie smoczka oraz kółkową umożliwiającą łatwiejszą higienę smoczków.

Ranking smoczków dla noworodka kwiecień 2024

Szukasz smoczka dla swojego dziecka, ale przytłacza Cię ogrom modeli, które możesz kupić? Doskonale się składa, ponieważ poniżej znajdziesz te, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród rodziców. Oczywiście uwzględnione zostały też rodzaje smoczków, ich kształty oraz materiał wykonany. Wybrane zostały jedynie trzy najlepsze smoczki uspokajające, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Smoczek dynamiczny Canpol Babies

Nasz ranking otwiera firma Canpol Babies i dynamiczny smoczek uspokajający. Już na pierwszy rzut oka wdziać, że tarcza posiada kilka otworów, które ułatwiają oddychanie i cyrkulację powietrza. Nie można też nie zauważyć pięknego, kolorowego wzornictwa na zewnętrznej stronie. Gumka została wykonana z silikonu, co przemawia na korzyść produktu, ponieważ gumka ma symetryczny kształt, jest bezsmakowa i bezbarwna. Smoczek uspokajający marki Canpol Babies wyposażony jest też w uchwyt, ułatwiający podanie go maluchowi i zaczepienie łańcuszka lub tasiemki, a jest to dość ważne, ponieważ model przeznaczony jest dla brzdąców powyżej osiemnastego miesiąca. W opakowaniu znajdują się dwa smoczki i dostępne są w kilku wzorach. Rodzice doceniają produkt za: dobrą jakość wykonania, stosunkowo niską cenę, użycie silikonu oraz wygląd.

Sylikonowy dynamiczny Smoczek Lovi

Drugie miejsce przyznano marce Lovi. Gumka wykonana jest z różnorodnych warstw silikonu, co powoduje, że ssanie jest praktycznie takie samo, jak naturalne. Zresztą symetryczny kształt jest zbliżony do brodawki. Tarczka posiada otwory oraz rączkę do chwytania. Do zestawu została dołączona specjalna ochronka pozwalająca zadbać o higienę smoczków, kiedy nie są używane. Co ciekawe smoczek uspokajający marki Lovi w listopadzie 2018 roku zajął pierwsze miejsce właśnie w tej kategorii. Choć przeznaczony jest dla maluchów od pierwszych dni życia do trzeciego miesiąca, to producent ma w swojej ofercie również smoczki dla starszych pociech. Smoczek Lovi ma wyłącznie pozytywne opinie wśród rodziców i tak naprawdę nikt dotychczas nie wskazał jego żadnych wad.

Dynamiczny smoczek Lovi Wild Soul Girl

Ranking został dziś zdominowany przez firmę Lovi. Smoczek uspokajający przeznaczony jest dla noworodków. Cechuje go przede wszystkim lekkość i niewielka tarczka idealnie przystosowana do małej buźki. Dynamiczna gumka wykonana jest z dobrej jakości silikonu. Oczywiście w tarczce nie mogło zabraknąć otworów ułatwiających oddychanie i nieprowadzące do występowania wysypki. Dodatkowym atutem jest osłonka na smoczek oraz specjalna kapsuła do jego przechowywania. W zestawie są dwa smoczki uspokajające. Choć ten model przeznaczony jest dla dziewczynek do drugiego miesiąca życia, to w ofercie producenta znajdują się też smoczki dla chłopców i w różnym przedziale wiekowym. Do najczęściej wymienianych zalet zaliczane są: jakość wykonania, dostęp do osłonek, i efekt wizualny.

Kontrowersje wokół smoczków dla dziecka

Nasze babcie były całkowicie przeciwne smoczkom, ale czasy się zmieniły, co jednak nie oznacza, że dawne mądrości powinny iść w niepamięć. Warto wiedzieć, że wprowadzanie smoczka na siłę lub jego nieprawidłowe dobranie może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Dziecko może mieć problemy ze zgryzem, połykaniem pokarmów, mową lub mogą pojawić się anatomiczne zniekształcenia jamy ustnej. Dlatego też wielu rodziców jest przekonanych, że smoczek to wyłącznie zło. Szkoda tylko, że nie szukają rzetelnych informacji, które wyprowadzą ich z błędu. Prawda jest bowiem taka, że smoczek może być bardzo przydatny i całkowicie nieszkodliwy. Oczywiście pod warunkiem, że będzie zaspokajał potrzeby dziecka oraz używany jedynie wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność. Trzeba mieć też na uwadze, że nie każdy maluch chce lub potrzebuje smoczka. Często w zupełności wystarczy karmienie piersią.

Czy każde niemowlę musi mieć smoczek uspokajający?

Smoczek uspokajający jest obowiązkowym elementem wyprawki każdego noworodka. Nie jest jednak powiedziane, że będzie on Ci potrzebny. Jak zaznaczono wcześniej, ssanie dla niemowlaka jest czymś zupełnie naturalnym i u niektórych z nich, odruch może zaspokoić poprzez karmienie piersią. Jednak inne maluchy mogą mieć tę potrzebę znacznie silniejszą i będą potrzebować ssania przez większą część doby. W takim przypadku matczyną pierś musi wesprzeć smoczek uspokajający. Nadmierne pobieranie pokarmu od matki nie będzie dobre zarówno dla niej samej, jak i brzdąca. Kobieta musi bowiem znaleźć odrobinę czasu dla siebie, zająć się obowiązkami domowymi, a malec nie może ciągle jeść, ponieważ będzie przejedzony, ulewał, a nawet może pojawić się odruch wymiotny. Kiedy rodzice widzą, że ich pociecha mimo pełnego brzuszka nadal chce ssać pierś, butelkę lub wkłada rączki do jamy ustnej, a przy tym jest marudne, płaczliwe i nerwowe, to znak, że smoczek uspokajający jest niezbędny.

Jak wygląda prawidłowa higiena smoczka?

Smoczek uspokajający wymaga odpowiedniej higieny już od pierwszej chwili. Pod żadnym pozorem nie można go podać dziecku prosto z opakowania. Najpierw trzeba go umyć i wyparzyć we wrzątku. Ten proces należy powtarzać przez przynajmniej pół roku, czyli do czasu, kiedy brzdąc nie będzie jeszcze raczkował. Gdy zacznie poruszać się po podłodze sterylizacja, nie będzie miała większego sensu. W związku z tym warto dokupić tasiemkę lub łańcuszek, który uchroni smoczek uspokajający przed zetknięciem z zanieczyszczonym podłożem. Nierzadko rodzice po upadku oblizują go i dopiero ponownie podają maluchowi, co nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Jest to doskonały sposób na zwiększenie ilości bakterii i ryzyka rozwoju próchnicy.

Smoczek uspokajający trzeba wymieniać średnio co sześć lub osiem tygodni. Jeśli zostanie uszkodzony to częściej, zwłaszcza w trakcie ząbkowania.

Kiedy najlepiej odstawić smoczek?

Skoro już wiesz, jak wybrać smoczek oraz jakie kryteria uwzględniać, to jeszcze trzeba nadmienić, kiedy jest dobry moment na odstawienie. Najlepszy będzie taki, kiedy w życiu malca panuje względny spokój. Nie można w ciągu jednego dnia zabrać smoczek i liczyć na to, że Twoja pociecha do tego po prostu przywyknie. Na odstawienie potrzeba przynajmniej kilku dni. Na początku dobrze jest ograniczać używanie np. w ciągu dnia i w kolejnych zmniejszać ten zakres. Wybierz dobry czas, jak urlop, czy wakacje, bo odstawienie może wywoływać w maluchu rozdrażnienie i płaczliwość, a wtedy na pewno zarwiesz minimum jedną noc.

Komentarze i opinie użytkowników

Kinga000012
2022-11-29

Dla swojego maluszka kupiłam kilka smoczków, bo nie wiedziałam, jaki jest najlepszy. Stwierdziłam że zostawię ten którego Młody nie będzie wypluwał. Tak oto naszym ulubionym smoczkiem został dynamiczny smoczek marki Lovi. Nie wykluczam że za jakiś czas syn zmieni preferencje, a my zmienimy smoczek.

Tobołka
2022-12-08

U nas sprawdziły się smoczki silikonowe Mickey Mouse. Cena do zaakceptowania, jak się zgubi to nie jest aż tak szkoda. Ważne że dziecko akceptuje i uspokaja się jak dostaje smoka do buzi.

MamaTobiaszka
2022-12-20

Długo zwlekaliśmy z wprowadzeniem smoczka, ale ostatecznie za namową pediatry kupiliśmy smoczek anatomiczny marki Hevea o właściwościach uspokajających i faktycznie synek przestaje płakać. Nie wiem czy to była dobra decyzja, na ten moment ratuje nam życie w wielu sytuacjach.

Werka88
2023-01-02

Polecam smoczki silikonowe Lovi

Dodaj opinię

Dodając opinię o Ranking smoczków dla noworodków pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego sprzętu!
Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.

Pozostałe rankingi