Ranking najlepszych rowerków biegowych dla dzieci

Szukasz rowerka biegowego dla swojego dziecka? Zastanawiasz, się czy będzie lepszy od tradycyjnego? Jeśli tak, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej został przedstawiony ranking rowerków biegowych, ale nie tylko. Z całego tekstu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, jakie akcesoria koniecznie dokupić oraz jakie są zalety tego rozwiązania!

Ranking najlepszych rowerków biegowych dla dzieci

Rowerek biegowy do złudzenia przypomina klasyczny z tą różnicą, że nie posiada pedałów. Zamiast nich dziecko odpycha się nóżkami od ziemi, ale jednocześnie pracują mięśnie całego ciała, ponieważ musi utrzymać równowagę. Dlatego też rowerki biegowe cieszą się sporą popularnością wśród rodziców już nawet półtorarocznych maluchów. Natomiast producenci, widząc zainteresowanie konsumentów, starają się ich przekonać, że ich model jest najlepszy. Tym sposobem na rynku pojawia się coraz więcej rowerków biegowych, a rodzice mają jeszcze cięższy wybór. Choć wiele ofert jest do siebie bardzo podobnych, to jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę i tym samym ułatwić sobie podjęcie ostatecznej decyzji. Sprawdź, jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać i czym się kierować podczas zakupów!

Dlaczego warto kupić rowerek biegowy dla dziecka?

Na początku należy wspomnieć o tym, że dziecka nie można na siłę przekonywać do aktywności na rowerku biegowym. Jeśli rodzic będzie naciskał na malucha, to ten tym bardziej nie będzie chciał korzystać z rowerka. Zresztą każde dziecko rozwija się we własnym tempie i całkiem możliwe, że po prostu jego zainteresowanie pojawi się odrobinę później niż u innych. Rowerek biegowy jest lepszy dla rozwoju malucha. Brak pedałów wymaga od niego utrzymywania wyprostowanej pozycji ciała i równowagi, co ma pozytywny wpływ na jego koordynację ruchową.

Drugą zaletą wynikającą z zakupu rowerka biegowego jest rezygnacja z wózka. Małe dzieci bardzo szybko chcą być samodzielne, a rowerek umożliwia im poruszanie się po osobiście wybranych ścieżkach w większym tempie niż na własnych nóżkach. Mimo że dziecko ma poczucie niezależności, to Ty nie musisz martwić się, że za nim nie nadążysz lub zniknie Ci z pola widzenia.

Rowerek biegowy pozwala także ćwiczyć wytrzymałość fizyczną oraz upór w dążeniu do celu. Ponadto dziecku łatwiej jest obiektywnie ocenić pokonywane odległości i prędkości i kształtować swoją orientację w terenie.

Ponadto dziecko, które korzysta z rowerka biegowego, nie ma większego problemu z nauką jazdy na rowerze klasycznym. Z reguły nie są mu potrzebne boczne koła, a pomoc rodzica tylko sporadycznie się przydaje, ponieważ jego równowaga jest już na tyle zaawansowana, że doskonale radzi sobie samodzielnie.

Jak wybrać rowerek biegowy?

Podczas wyboru rowerka biegowego bardzo ważne jest to, aby dobrać go pod względem wzrostu dziecka. W tym celu należy dokładnie wymierzyć długość jego nóżki. Dobrze jest założyć maluchowi buciki i zdjąć pieluszkę, bo tylko tak można idealnie dobrać pojazd. Na zakupy warto udać się z dzieckiem, ponieważ wtedy sprawdzisz, czy siedząc w siodełku, ma możliwość stabilnie postawić całą stopę na podłożu. W tym przypadku nawet kilka milimetrów ma ogromne znaczenie. Jeżeli dziecko będzie musiało stać na palcach lub przechylać się na boki, to rowerek nie będzie odpowiedni.

Jak wiadomo, dzieci szybko rosną, więc rowerek biegowy kupiony z myślą o przyszłych latach nie jest dobrym rozwiązaniem. Chyba, że ma możliwość regulacji siodełka, wtedy maluch będzie mógł na nim jeździć, przynajmniej przez 2 sezony.

Czy hamulec w rowerku biegowym jest niezbędny?

Mogłoby się nam wydawać, że skoro dziecko porusza się na rowerku biegowym i nie ma pedałów, to hamulec nie jest mu potrzebny. Tak właściwie jest to kwestia sporna. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakim tempie maluch będzie jeździł oraz ile ma lat. Dla młodszych dzieci, które nie osiągają dużej prędkości i głównie chodzą – nie biegają, a ich nóżki ciągle dotykają podłoża. Tym sposobem, kiedy chcą się zatrzymać, automatycznie hamują właśnie nogami. Natomiast starsze dzieci mogą podczas jazdy na rowerze nabierać większej prędkości, ponieważ są już bardziej pewne siebie i lepiej zaznajomione z obsługą pojazdu. W takim przypadku dodatkowy hamulec może się przydać. Szczególnie przy zjeździe z górki.

Rowerek biegowy z hamulcem nie jest potrzebny, kiedy dziecko jeździ po płaskich lub trawiastych, ale przede wszystkim bezpiecznym terenie pod czujnym okiem rodzica. Podczas pierwszych dni nauki jazdy na rowerze dobrze jest wybrać obszar z miękkim podłożem. Dzięki takiemu rozwiązaniu w razie upadku dziecka nic poważnego się nie stanie. Zresztą przy zachwianiu równowagi, przyzwyczajenie weźmie górę i Twoja pociecha w pierwszej kolejności będzie próbować zatrzymać pojazd nóżkami i stanąć.

Rowerki biegowe – na co zwrócić uwagę?

Na rynku rowerków biegowych jest dostępnych tyle różnych modeli, że rodzice stają przed nie lada wyzwaniem, a jak się okazuje, każdy nawet najmniejszy szczegół może mieć wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Oczywiście nie da się zadbać o wszystkie wymarzone elementy i dodatkowe akcesoria, ale są takie, które w przypadku rowerka biegowego są niezbędne.

Koła piankowe – Koła piankowe są coraz częściej oferowane przez producentów. Ich główną zaletą jest, że są lekkie oraz stosunkowo odporne na przebicia. Jest to doskonały wybór, jeżeli dziecko będzie jeździć po płaskim i gładkim podłożu. Koła z pianki dobrze sprawdzą się na średniej długości wycieczkach lub do nauki jazdy na rowerze np. na podwórku lub w parku.

Koła pompowane – Koła pompowane są alternatywą dla tych wykonanych z pianki i niewiele różnią się od tych zamontowanych w tradycyjnym rowerze. Przede wszystkim zapewniają dziecku lepszą amortyzację, więc śmiało może się poruszać na mniej przyjaznych terenach np. poza miastem lub w lesie. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że twardość kół może zostać dopasowana do podłoża, po którym będzie jeździć dziecko.

Rowerek biegowy drewniany – Drewniany rowerek biegowy jest bardzo wygodny nie tylko dla dziecka, ale też rodziców. Musisz mieć na uwadze, że często będziesz go przenosić, przewozić w samochodzie lub przechowywać na strychu, kiedy nie będzie używany. Zresztą Twoje dziecko musi także mieć możliwość swobodnego podniesienia. Drewniany rowerek biegowy jest lekki i może mieć lepsze walory estetyczne. Często jego minusem jest mniejszy poziom regulacji wysokości siodełka. Poza tym przechowywanie go w nieodpowiednich warunkach, może prowadzić do poważnych uszkodzeń i zagrozić bezpieczeństwu dziecka.

Rowerek biegowy metalowy – Kiedy człowiek słyszy słowo rower, to oczami wyobraźni widzi metalową i solidną konstrukcję. Rowerki biegowe metalowe mają wiele zalet. Przede wszystkim metal jest znacznie twardszym materiałem niż drewno i jednocześnie bardziej odpornym na uszkodzenia, czy szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, takie jak promienie słoneczne, czy opady. Metalowe rowery biegowe są też lepsze, jeśli chodzi o produkcję oraz zdobienia. Dzieci uwielbiają, kiedy rama rowerka ozdobiona jest wymyślnymi nadrukami i mieni się kolorami. Producentowi łatwiej jest nanieść te elementy na metal niż drewno. Nie można zapominać też o tym, że metalowy rowerek biegowy jest wygodniejszy w utrzymaniu go w czystości. Wystarczy go bowiem opłukać wodą i pozostawić do wysuszenia. Wadą metalowego modelu może być waga. Zwłaszcza w przypadku rowerków nadmiernie tanich i mających służyć dziecku przez rok lub dłużej. W takiej sytuacji początkowo rowerek biegowy może okazać się dla niego po prostu zbyt ciężki.

Kask – Bezpieczeństwo jazdy na rowerze nie będzie miało prawa bytu, jeśli nie zaopatrzysz się w kask dla dziecka. Jest to nieodłączny i obowiązkowy element. Nawet gdy będzie to pierwszy rowerek biegowy do poruszania się na krótkie trasy lub naukę jazdy w okolicy domu. Wybierając kask, należy pamiętać, żeby wybrać dobrej jakości produkt, który posiada atesty i certyfikaty potwierdzające jego przystosowanie do noszenia przez dzieci. Zadbaj też o to, aby Twoja pociecha już od pierwszych dni zdawała sobie sprawę, jak ważne jest to, aby kask w czasie jazdy zawsze znajdował się na głowie.

Dzwoneczek – Choć dzwonek nie jest konieczny w rowerku biegowym, to warto zastanowić się na jego obecnością. Nie tylko będzie atrakcją dla dziecka, które będzie mogło poinformować inne osoby o tym, że nadjeżdża, ale też powoli będzie uczyć się, że taka sygnalizacja zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i jazdy.

Koszyczek na kierownicy – Koszyczek to kolejny nieobowiązkowy element w rowerku biegowym, ale może się przydać. Dziecko ma możliwość zabrania na przejażdżkę ulubionego misia lub lalki albo pozbierać do niego wspaniałe pamiątki.

Rower biegowy czy trójkołowy – jakie rozwiązanie jest lepsze?

Rowerek trójkołowy dobrze się sprawdza do nauki jazdy. Niektórzy rodzice ze śmiechem twierdzą, że trójkołowce przygotowują dzieci do siedzenia w szkolnej ławce – plecy wyprostowane, dosunięte do oparcia siodełka oraz rączki ułożone na kierownicy. Co prawda, nóżki muszą znajdować się pedałach lub specjalnym podnóżku, to jest to tak naprawdę tylko mały szczegół. Trójkołowy rowerek cechuje się wygodnym siedziskiem i regulowanym oparciem. Udogodnieniem dla rodzica jest rączka, która pomaga zachować kontrolę nad pojazdem oraz wyręczyć dziecko, kiedy nie będzie miało już siły pedałować.

Natomiast rowerek biegowy wymaga od dziecka większej samodzielności ruchowej, ponieważ nie może liczyć na pomoc rodzica i samo musi opanować kierunek, tempo oraz tor jazdy. Wbrew pozorom to właśnie biegówki lepiej uczą równowagi i przygotowują na dwukołowy rowerek.

Kiedy najlepiej kupić rowerek biegowy?

Większość rodziców wie, kiedy wybrać rowerek biegowy, ponieważ widzi, że dziecku znudził się już trójkołowiec i jest gotowe na większe wyzwania. Z reguły pojazdy dostępne na rynku przeznaczone są do użytkowania już od osiemnastego miesiąca życia, ale jak wspomniano wcześniej, odpowiedni moment na zakup to kwestia indywidualna i nie ma konieczności się spieszyć. Jeśli nie wiesz, kiedy kupić rowerek biegowy, to raczej optymalny czas nadejdzie, gdy Twoja pociecha skończy 2 latka. Jest to okres, kiedy dziecko nie ma już zachwianej równowagi, odważnie stawia kroki, a bieganie nie sprawia mu żadnych problemów.

Rowerek biegowy – ranking listopad 2024

W związku z tym, że na rynku rowerków biegowych cały czas przybywają nowe modele warto bliżej przyjrzeć się tym, które z całą pewnością nie znudzą się dzieciom, a jest takich kilka. Każdy przedstawiony w naszym rankingu model może spełnić największe oczekiwania zarówno malucha, jak i jego opiekunów. Być może i Ty znajdziesz odpowiedni rowerek biegowy dla Twojego dziecka.

Rowerek biegowy Lionelo Bart Air

Już na pierwszy rzut oka widać, że rowerek biegowy marki Lionelo jest masywny i bardzo elegancki. Ten model przeznaczony jest dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Dlaczego jest wart uwagi? Producent zapewnia bezpieczną jazdę przez wiele licznych udogodnień jak, chociażby: antypoślizgowe rączki, blokadę skrętu kierownicy, zaokrąglone krawędzie rowerka biegowego, regulację siodełka oraz zgodność z europejskim standardem bezpieczeństwa. Koła zostały wykonane z pianki Eva, czyli zaawansowanej technologii zapobiegającej przebiciu. Na ramie znajduje się specjalny uchwyt umożliwiający i ułatwiający przenoszenie.

Lionelo rowerek biegowy jest niezwykle lekki, mimo że do produkcji ramy użyto specjalnego stopu magnezu. W porównaniu do innych metali ten rowerek może być nawet lżejszy o całe 75%. Cała konstrukcja waży zaledwie 3 kg. Regulacja kierownicy i siodełka sprawia, że rowerek rośnie wraz z dzieckiem i można go używać przez długi czas, co jest bardzo oszczędne. Natomiast zastosowane nowoczesne technologie chronią przed uszkodzeniami i zapewniają sztywność konstrukcji.

Rodzice, którzy kupili rowerek biegowy marki Lionelo, chwalą go za: lekkość, pompowane koła, walory estetyczne oraz wygodę użytkowania.

Drewniany rowerek biegowy Toyz Enduro

Drewniany rowerek biegowy Enduro to prawdziwe Ferrari dla małych kierowców. Stylowa drewniana rama z rączką do przenoszenia, pompowane 12 – calowe opony oraz idealnie wyprofilowanie kierownicy – to wszystko sprawia, że dziecko jest bezpieczne i może cieszyć się jazdą. Niezależnie od tego, czy porusza się po parku, czy wyboistej ścieżce w lesie. Ten model przeznaczony jest dla przedziału wiekowego między trzecim a szóstym rokiem życie, a wysokość wagi dziecka nie powinna przekraczać 30 kg.

Rowerek biegowy marki Enduro waży 4,6 kg, więc nie jest zbyt ciężki. Możliwa jest regulacja siodełka, a najniższa pozycja to 37 cm, czyli dopasowana do wzrostu dziecka w granicach od 90 do 95 cm. Model dostępny jest w różnych wariantach kolorystycznych, więc sprawdzi się zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca.

Pozytywne opinie dotyczą przede wszystkim: lekkości, designu, regulacji wysokości siodełka i łatwości montażu.

Rowerek biegowy Puky LR

Choć nazwa wskazuje, że rowerek biegowy marki Puky przeznaczony jest dla dziewczynek, to producent nie zapomniał też o chłopcach i ma w swojej ofercie modele dopasowane właśnie dla nich. Z kwestii technicznych warto zwrócić uwagę na możliwość regulacja wysokości siodełka i kierownicy, piankowe i łożyskowane koła oraz nisko zamontowana stalowa rama umożliwiająca łatwe przełożenie nóżek. Jest to rowerek biegowy wyposażony w hamulec oraz nóżkę. Kiedy dziecko nabierze odpowiedniej prędkości i nie będzie musiało się odpychać od podłoża, może położyć nogi na podnóżku, a w razie potrzeby zahamować wspomnianym hamulcem.

Model przeznaczony jest dla młodych kierowców powyżej 3 roku życia, a dzięki temu, że siodełko i kierownicę można regulować, lekki rowerek biegowy Puky (3,5 kg) może posłużyć nawet przez kolejne 3 lata.

Z kolei ten rowerek biegowy doceniony został za: wygląd, cenę adekwatną do dobrej jakości, wytrzymałość oraz solidne wykonanie.

Drewniany rowerek biegowy Lionelo Willy Bubblegum

Rowerek biegowy drewniany marki Lionelo to doskonały wybór dla najmłodszych dzieci. Z całą pewnością plusem jest waga modelu, bo to zaledwie 2 kilogramy, co sprawia, że Twoja pociecha bez trudu poradzi sobie z jego przenoszeniem i odkładaniem na miejsce. Jest to odpowiedni rowerek biegowy przygotowujący malucha do jazdy na prawdziwym rowerze. Rączki kierownicy zostały wyposażone w specjalne uchwyty, które w razie wypadku chronią rączki oraz palce. Mimo że jest to rower biegowy drewniany, to do wykonania ramy zostało użyte drewno lipowe – solidne i trwałe. Co ważne, wszystkie krawędzie zostały zaokrąglone, co zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo i jakość zabawy na świeżym powietrzu. Rowerek wyposażony jest też w blokadę skrętu kierownicy i czteropoziomową regulację wysokości siodełka. Natomiast koła zostały wykonane z pianki eva.

Na tle innych rowerków biegowych model od Lienelo wyróżnia się jeszcze czymś istotnym, co na pewno zainteresuje młodych artystów. Mianowicie na przodzie kierownicy została zamontowana tabliczka, po której można rysować kredą i stworzyć obrazek o dowolnej tematyce, a kiedy znudzi się maluchowi, to zawsze może go zmazać i narysować coś nowego. Tym sposobem nie dość, że uczy się utrzymywania równowagi, to jednocześnie ma możliwość wykazać się kreatywnością i zdolnościami manualnymi.

Dla rodziców dużym plusem jest: waga rowerku biegowego, regulacja wysokości siodełka, dzwonek dołączony do zestawu oraz tabliczka do rysowania.

Jak wybrać najlepszy rowerek biegowy? Podsumowanie

Nadal zastanawiasz się, jaki rowerek biegowy wybrać mimo powyższych podpowiedzi? To dobrze, bo jest to znak, że chcesz kupić najlepszy możliwy produkt i rozważasz wszelkie możliwe opcje. Nikt nie powinien przekonywać Cię do zakupu konkretnego modelu, jeżeli on do Ciebie nie przemawia, ponieważ nie ma istotnych elementów, czy też nie spełnia Twoich oczekiwań.

Musisz pamiętać, że rower biegowy nie jest typowym pojazdem rekreacyjnym. W tym przypadku jazda wchodzi już na wyższy poziom i jedyne, co musisz mieć, to pewność, że Twoje dziecko jest w pełni bezpieczne. Dlatego też podczas wyboru przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy rowerek ma wszelkie niezbędne atesty. Dopiero później możesz zainteresować się parametrami technicznymi, czy też dodatkowymi akcesoriami. Dla ułatwienia Ci podjęcia ostatecznej decyzji, powstał spis, który uwzględnia cechy dobrego roweru. Są to:

  • Opony wykonane z wysokiej jakości materiałów np. pianki Eva.
  • Komfort użytkowania.
  • Antypoślizgowe rączki.
  • Regulowana wysokość siodełka oraz kierownicy.
  • Dopasowanie do wzrostu i wagi dziecka.

Jeżeli interesuje Cię rowerek biegowy drewniany, to raczej odradza się kupowanie go od osób trzecich. Chyba, że masz pewność, że był odpowiednio przechowywany. Mimo że producenci z reguły starają się zadbać o wysoki poziom wykonania roweru, to nawet najlepszej jakości drewno narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych oraz opadów atmosferycznych, nie pozostanie nienaruszone. Jeśli rower biegowy przechowywany był np. na zewnątrz, to będzie stanowił zagrożenie dla dziecka.

Komentarze i opinie użytkowników

Michał_tata
2022-12-01

Mam w domu dwulatka i zastanawiałem się czy zakup rowerka biegowego jest na miejscu, bo czasem wydaje mi się że syn ma problemy z chodzeniem, a co dopiero z bieganiem, ale żeby nie ograniczać jego rozwoju to ostatecznie kupiłem. Syn zadowolony, biega, przewraca się, wstaje i biegnie dalej. Można by rzec, że ma szkołę życia 😀 Czasem podnosi mi się ciśnienie jak patrzę na jego szaleństwa ale taki juz los rodzica. Zdecydowałem się na model drewniany Lionelo Willy Bubblegum.

Hubik
2022-12-17

Syn wybrał sobie rowerek biegowy Lionelo Bart Air. Prezentuje się bardzo ładnie, jest metalowy, ale przy tym super lekki (tak mi się wydaje). Regulacja wysokości siedzenia na plus bo syn będzie mógł dłużej korzystać z rowerka. Oceniam na plus zakup. Poza tym że mógłby być trochę tańszy ale cóż, jeszcze nie jeden wydatek przede mną, nie ma co narzekać.

Grzechu_098
2022-12-29

Rowerek biegowy wspomógł rozwój motoryczny mojego syna, który miał problemy z chodzeniem – poruszał się bardzo asekuracyjnie, nie chciał korzystać z tzw. pchaczy czy chodzików. Rozwiązaniem problemu okazał się mały rowerek biegowy Bikestar. Synek trochę siedzi, trochę idzie – ważne, że do przodu.

Dodaj opinię

Dodając opinię o Ranking rowerków biegowych pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego sprzętu!
Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.

Pozostałe rankingi