Musisz przestawić dziecko na mleko modyfikowane, a może po prostu wiesz, że jest to nieuniknione i próbujesz przygotować się na przyszłość? Niezależnie od Twojej odpowiedzi, wiadomo, że nie czytasz tego tekstu bez powodu. Poznaj nasze zestawienie i dowiedz się jak wybrać dobre mleko modyfikowane!
Mleko modyfikowane najczęściej wprowadzane jest w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich następuje, kiedy matka nie może karmić piersią z różnych przyczyn. Natomiast drugi, gdy pokarm matki trzeba po prostu zastąpić. Wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego wymaga od rodziców pogłębiania wiedzy i dokładnego zapoznania się z produktami dostępnymi na runku. Mimo tego, że producenci dokładają wszelkich starań, dbając o najlepszy skład, to wybór jest na tyle rozległy, że ciężko wybrać mleko modyfikowane, które będzie dostarczać dziecku niezbędnych składników odżywczych i spełniać oczekiwania rodziców. Dlatego bardzo trudno jest znaleźć produkt, który jednocześnie będzie smakował maluchowi i umożliwiał prawidłowy rozwój. Czym kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj poniższy tekst, a poznasz najistotniejsze informacje!
Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią zalecane jest przez Światową Organizację Zdrowia przynajmniej do szóstego miesiąca życia. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu, należy odstawić mleko matki, trzeba bowiem urozmaicać dietę dziecka i nadal karmić piersią. Pokarm kobiety jest dla malucha najzdrowszy, ponieważ dostarcza do jego organizmu potrzebne składniki mineralne oraz witaminy. Poza tym podczas karmienia piersią między matką a dzieckiem nawiązuje się nierozerwalna więź, pojawia się też poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości. Tak naprawdę nie ma określonego terminu, kiedy dziecko należy odstawić od piersi. To mama powinna podjąć decyzję, kiedy nadejdzie ten odpowiedni moment.
<.p>Z drugiej strony nie wszystkie kobiety mogą podawać pokarm z własnej piersi. Niekiedy może być go po prostu zbyt mało. Przeciwwskazania do karmienia piersią pojawiają się też, gdy u matki lub dziecka występują niektóre choroby. Alternatywą dla mleka matki mogą być banki mleka. Są to placówki, w których kobiety karmiące oddają nadwyżkę swojego pokarmu, aby pomóc innym. Z tym że banki w Polsce nie są zbyt powszechne, a samo mleko przekazywane jest jedynie wcześniakom lub chorym maluchom. Tylko w przypadku nadwyżek mogą je dostać zdrowe dzieci.
Niektóre mamy korzystają też z pomocy dawczyń. Jednak jest to niebezpieczne, jeśli taka osoba nie jest znana i nie przedstawiła kompletu badań wskazujących na bardzo dobry stan zdrowia.
Prawdę powiedziawszy najbardziej bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem na zastąpienie pokarmu od matki, jest mleko modyfikowane.
Od wielu lat kontrowersje wzbudza pytanie, dlaczego małemu dziecku lepiej nie podawać mleka krowiego, kiedy mama nie może pozwolić sobie na karmienie piersią. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości należy poznać najważniejsze fakty. Choć mleko krowie jest doskonałym źródłem wapnia, tłuszczy nasyconych, białka i składników mineralnych, to nie dostarcza do organizmu dziecka odpowiedniej ilości żelaza, witamin i kwasów nienasyconych. Ostatecznie nie jest możliwe zaspokojenie potrzeb żywieniowych dziecka. Białko mleka krowiego nie jest też odpowiednie dla malucha przez wzgląd na zbyt dużą ilość sodu w składzie, który może mieć negatywny wpływ na nerki, układ pokarmowy bądź jelita. Ważne jest też to, że spożywanie mleka krowiego w nadmiernych ilościach przez małe dziecko może prowadzić do otyłości i nadciśnienia tętniczego w przyszłości.
Warto wiedzieć, że mleko krowie do diety dziecka należy wprowadzać systematycznie najlepiej po ukończeniu pierwszego roku życia. Wbrew pozorom maluch nie musi go pić. Z mleka wytwarzane są, chociażby: sery, jogurty, kaszki, czy kefiry. Trzeba pamiętać, że mleko pochodzące od krowy może wywoływać reakcje alergiczne. Kiedy występują u Twojego dziecka, to koniecznie trzeba zrezygnować z jego podawania.
Natomiast, gdy maluszek był już karmiony mlekiem modyfikowanym, to ciekawym rozwiązaniem jest późniejsze wprowadzenie specjalnej mieszanki, czyli połączenia białka mleka krowiego oraz innych składników mineralnych. Jest to produkt dopasowany do wieku dziecka i jego potrzeb żywieniowych.
Mleko modyfikowane do diety dziecka powinno być wprowadzane bardzo powoli. W tym okresie rodzice muszą być bardzo czujni i dokładnie obserwować swoją pociechę. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, która może objawiać się zarówno zmianami skórnymi, jak i problemami z układem pokarmowym. W drugim przypadku u dziecka mogą występować objawy takie jak: zaparcia, biegunka, czy bóle brzucha. W takiej sytuacji konieczna będzie zmiana mleka modyfikowanego. Pamiętaj też, że ze względu na różnice w smaku i konsystencji nie każde mleko musi przypaść do gustu maluszkowi. Jeśli taki problem występuje u niemowląt, to zmianę należy skonsultować z lekarzem.
Omawiając temat mleka modyfikowanego, trzeba jasno wskazać co, to jest tak, aby nie było żadnych niedomówień. Głównym składnikiem najczęściej jest właśnie białko mleka krowiego. Zaraz obok niego znajdują się inne składniki mineralne i witaminy. Mleko modyfikowane jest dopasowywane nie tylko przez wzgląd na potrzeby, czy wiek dziecka, ale też przygotowywane w taki sposób, by było jak najbardziej zbliżone do mleka matki. Zarówno w smaku, jak i wartościach odżywczych. Często mleko wzbogacane jest też o dodatkowe substancje odpowiedzialne za choćby lepszą odporność dziecka.
Mleko modyfikowane powstaje w procesie zwanym humanizacją. Skład mleka pochodzącego od ssaków jest różny. Dlatego, gdy matka nie może karmić piersią, trzeba przeprowadzić modyfikację mleka zwierzęcego. Pierwszym krokiem jest obniżenie poziomu białka mleka krowiego i przystosowanie jego składu do porcji mleka ludzkiego. Następnie zwiększana jest ilość tłuszczów nienasyconych. W ostatnim etapie mleko modyfikowane jest wzbogacane o witaminy składniki mineralne, odpowiednią ilość chloru, potasu oraz sodu. Skutkiem takiego procesu jest mleko modyfikowane dobrze przyswajalne przez dziecko i zapewniające mu prawidłowy rozwój.
Wybierając mleko modyfikowane, w pierwszej kolejności należy kierować się wiekiem maluszka. Jest to najważniejsze kryterium, ponieważ tylko tak można dostarczyć do małego organizmu wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy. Dla najmłodszych dzieci, które nie ukończyły jeszcze szóstego miesiąca życia, przeznaczone jest mleko początkowe oznaczone cyfrą 1. Kiedy maluch skończy pół roczku, to należy zacząć podawać mleko następne z cyfrą 2 na opakowaniu przez kolejne sześć miesięcy. Z reguły mieszanki oznaczone 3 są przeznaczone dla dzieci do ukończenia drugiego roku, a te z 4 do lat trzech. Na rynku dostępne są również mleka modyfikowane opatrzone 5. Musisz wiedzieć, że dalsze oznaczenia mogą się różnić w zależności od producenta. Dlatego podczas wyboru pierwszego mleka modyfikowanego dobrze jest dokładnie zapoznać się z ofertą.
Jak wspomniano wcześniej, nie ma konkretnego okresu, kiedy należy zakończyć karmienie piersią. Zresztą coraz częściej w mediach, czy publikacjach naukowych można znaleźć informacje, że mleko matki powinno zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka do szóstego miesiąca życia. Dlatego też zaleca się kobietom stymulację i regulację laktacji w pierwszych dniach po narodzinach. Jednak niekiedy się ona w ogóle nie pojawia. Z drugiej strony matki często rezygnują z karmienia własną piersią ze względów chorobowych, zawodowych, społecznych lub psychologicznych. Nikt nie powinien oceniać takiej kobiety, ponieważ jest to wyłącznie jej decyzja i ma do niej pełne prawo. Jeśli już ją podejmie, to powinna udać się do lekarza, który pomoże wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla jej maluszka.
W rzeczywistości pierwsze podanie mleka zależne jest od sytuacji oraz własnych przekonań. Tak naprawdę mleko modyfikowane może zostać wprowadzone w dowolnym momencie.
Kiedy dziecko jest zdrowe i po podaniu mleka modyfikowanego nie występują u niego żadne niepokojące objawy, to znak, że zostało dobrze wybrane i można stosować je dalej. Jednak są maluchy, które mają specjalne potrzeby żywieniowe i konieczne jest podanie mleka o zmienionym składzie. Wtedy z pomocą przychodzą mleka modyfikowane specjalistyczne. Jakie z nich można znaleźć na sklepowych półkach?
Mleko modyfikowane dla wcześniaków – Dzieci urodzone zbyt wcześnie mają bardzo niską wagę ciała. W związku z tym mleko początkowe nie jest dla nich odpowiednie. Przede wszystkim mleko dla wcześniaków musi cechować się większą kalorycznością, zawartością składników i witamin. Przed wyborem konkretnego produktu koniecznie trzeba skonsultować się z pediatrą, który pomoże wybrać ten najlepszy. Te mieszanki oznaczone są sformułowaniami typu: Neonatal lub PreNan.
Mleko hipoalergiczne – Mleko hipoalergiczne przeznaczone jest dla dzieci, u których występuj podwyższone ryzyko występowania reakcji alergicznych. Z reguły ocenia się go na podstawie wywiadu przeprowadzonego wśród najbliższych członków rodziny. Kiedy stwierdzono u któregoś z nich alergie, to ryzyko, że dziecko będzie na nie narażone, jest większe. Produkty można stosować również u maluchów, u których zdiagnozowano alergię na białko z mleka od krowy. Takie białko jest rozdrabniane, co sprawia, że ma mniejsze właściwości alergiczne. Co ciekawe, niektóre produkty dostępne na rynku pozbawione są laktozy, glutenu i białek z mleka krowy. Oznaczone są symbolem HA.
Mleko modyfikowane na kolki i wzdęcia – Kolka niemowlęca to dolegliwość, która dotyka praktycznie każdego dziecka. Na szczęście dziś dostępnych jest wiele produktów i akcesoriów zapobiegających jej występowaniu. Również ze wzdęciami można poradzić sobie dzięki mleku modyfikowanemu. W sklepie trzeba szukać takiego z opakowaniem, na którym widnieje oznaczenie Comfort lub AntiColic. Mleko modyfikowane na kolki i wzdęcia ma mniejszą zawartość laktozy dzięki częściowo rozdrobnionemu białku. Trawienie u maluszka przebiega znacznie lepiej, a dolegliwości pojawiają się rzadziej. Dla dzieci, które mają zdiagnozowaną nietolerancję laktozy, dostępne są produkty jej pozbawione.
Mleko modyfikowane zagęszczone – Mleko modyfikowane zagęszczone przeznaczone jest dla dzieci z małym apetytem lub potrzebujących częstszego podawania pokarmów. Produkty tego typu z zasady są urozmaicone o kleik ryżowo-gryczany lub ryżowy. Ich podawanie ma na celu utrzymanie sytości u dziecka na dłużej. Oznaczenie to R lub GR.
Mleko modyfikowane przeciw biegunce – Mleko modyfikowane przeciw biegunce należy podawać dzieciom, kiedy pojawią się zaburzenia pracy układu pokarmowego w formie płynnej lub postaci stałego posiłku. Na opakowaniu musi znajdować się znak HN.
Mleko modyfikowane przeciw ulewaniu – Układ pokarmowy u niemowląt może rozwijać się nawet do dziesiątego miesiąca życia. Do tego czasu jest niedojrzały, a u niektórych maluchów może pojawić się zbyt częste ulewanie po spożyciu posiłku. W takiej sytuacji rodzice powinni jeszcze większą uwagę do sposobu karmienia. Warto podawać mleko modyfikowane częściej, ale w mniejszych ilościach. Należy też pamiętać o odbijaniu i prawidłowej pozycji leżenia w łóżeczku – na boku z poduszką pod główką. Jeśli jednak te zabiegi nie pomogą i nadal będzie widoczny problem z nadmiernym ulewaniem, to na rynku dostępne są mleka, które mają w składzie substancje zagęszczające. Ich spożycie pomaga zapobiec cofaniu się pokarmu do przełyku. Oznaczenie to symbol AR.
Wiadomo już, że wybór mleka modyfikowanego w dużej mierze zależny jest od wieku dziecka. Jednak nie jest to jedyne kryterium, którym powinni kierować się rodzice. Należy wiedzieć, że podstawowy skład mleka jest regulowany prawnie. W mieszance powinny się znaleźć:
Jednak korzystniej będzie, jeżeli w mleku modyfikowanym znajdą się także inne składniki odżywcze, mające pozytywny wpływ na mały organizm.
Do najważniejszych składników, które powinny dodatkowo znaleźć się w mleku modyfikowanym, należą:
Skoro wiesz już, jaki skład mleka modyfikowanego jest najlepszy, to musisz też poznać składniki, które nie powinny się w nim znaleźć i są po prostu zbędne. Pierwszym z nich jest olej palmowy. Jest to produkt wytworzony z tłuszczu palmowego, czyli substancji szkodliwej i niebezpiecznej dla małego organizmu. Drugi to syrop glukozowy – prosty cukier. Nadmierne spożycie może prowadzić do podwyższenia, a następnie szybkiego obniżenia poziomu glukozy we krwi. Natomiast trzecia substancja to maltodekstryna. Jest zbliżona do syropu glukozowego pod względem działania. Poza tym, że jej spożycie może skutkować skokami insuliny we krwi, to na dodatek dziecko będzie domagało się większej ilości porcji mleka niż dotychczas.
Mieszanka do karmienia dziecka ma być najlepszym substytutem mleka matki. Poza wiekiem i składem należy więc wybierać produkty, kierując się jakością. Dlatego lepiej sięgnąć po te oferowane przez znanych i cenionych producentów. Natomiast, gdy na rynku pojawi się coś nowego i będziesz rozważać zakup, to dokładnie przeczytaj skład. Sprawdź, czy nie znajduje się w nim syrop glukozowy, olej palmowy, czy też maltodekstryna. Przekonaj się też, czy w skład wchodzą dobre składniki dodatkowe. Niemniej ważne jest opakowanie. Każde mleko modyfikowane po użyciu musi być przechowywane w szczelnym zamknięciu np. puszce lub torebce ze strunowym zamknięciem. Kwestią indywidualną jest to, która forma opakowania będzie wygodniejsza.
Zarówno mleko początkowe, jak i każde następne wymaga prawidłowego przechowywania. Chociaż nie jest to skomplikowane zadanie, to warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby móc zachować cenne składniki i dawać dziecku wszystko to, co jest najlepsze. Temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 25 stopni, a miejsce być suche i chłodne. Otwarte opakowanie należy zużyć w ciągu czterech tygodni. Po upływie tego czasu mleko nie będzie nadawało się do spożycia, ponieważ składniki wywietrzeją, a sama mieszanka może być szkodliwa dla dziecka. Mleko powinno być trzymane w oryginalnym opakowaniu. Głównie dlatego, że znajdują się na nim informacje dotyczące podawania i przydatności do spożycia. Jeśli nie masz takiej możliwości i musisz przesypać zawartość, to zadbaj o szczelne i czyste pudełko oraz zachowaj oryginalne lub samą etykietę. Pamiętaj też, że jeśli jakikolwiek czynnik wzbudza Twoje wątpliwości, to nie podawaj dziecku mleka, ponieważ możesz mu wyłącznie zaszkodzić.
Przy karmieniu piersią mama daje swojemu maluszkowi bliskość, bezpieczeństwo oraz pyszny i zdrowy pokarm. Kiedy przychodzi czas na wprowadzenie mleka modyfikowanego lub uzupełnienie karmienia piersią, to rodzice stają przed dość trudnym wyborem. Chociaż trzeba docenić fakt, że większość producentów oferuje produkty przygotowane ze składników najwyższej jakości, to szeroki dostęp do asortymentu nie ułatwia zadania. W związku z tym zostało sporządzone zestawienie trzech mlek modyfikowanych, które cieszą się sporym zainteresowaniem i dobrymi opiniami wśród rodziców. Koniecznie się z nimi zapoznaj!
Mleko kozie dość rzadko wykorzystywane jest do produkcji mlek modyfikowanych. Najczęściej są bowiem oparte na bazie mleka krowiego. Marka Miralex ewidentnie postanowiła odejść od utartych schematów. Mleko następne Capricare nie wywołuj u dzieci dolegliwości żołądkowych i problemów z układem trawiennym. Produkt na bazie mleka koziego jest łagodny i przystosowany do spożywania przez maluchy już w pierwszych miesiącach życia. Mleko zawiera kwasy tłuszczowe niezbędne do produkcji energii i jej kumulowania w odpowiedniej ilości. Co ważne, w składzie nie znajdziesz oleju palmowego, syropu glukozowego i maltodekstryny. Doskonale nadaje się dla dzieci, które do tej pory były karmione piersią i rodzice chcą wprowadzić mleko modyfikowane lub karmienie mieszane (mlekiem matki i gotowym). Najczęściej wskazywane zalety produktu to: odżywczość, brak cukrów i oleju palmowego, dobry skład, ładny zapach i brak występowania kolek.
Mleko modyfikowane Nestle Nan Optipro to jeden z nielicznych produktów w formie płynnej. Wystarczy przelać je do wyparzonej wcześniej butelki dla niemowląt. Chyba, że zachodzi potrzeba podgrzania, to należy to zrobić w kąpieli wodnej. Jedną z niewielkich wad mleka jest to, że w otwartym kartonie może być przechowywane wyłącznie przez dobę. Jednak idealnie sprawdza się podczas spacerów lub krótkich wycieczek. Produktu nie należy rozcieńczać lub dodawać do niego innych składników. Wyjątek od tej reguły stanowią zalecenia pediatry. W skład mleka nie wchodzi syrop glukozowy i olej palmowy. Warto wspomnieć, że marka Nestle Nan zajęła pierwsze miejsce na liście produktów rekomendowanych przez pediatrów na świecie. Co ciekawe, rodzice twierdzą, że jest to doskonały zamiennik dla mleka kobiecego, które można podawać w dowolnym miejscu. Mając je przy sobie poza domem, nie trzeba martwić się, że nie ma pod ręką podgrzewacza, czy miarki. Inne zalety to: smak, wygoda użytkowania i podania, cena, jakość oraz dobry skład.
Ostatnie mleko modyfikowane uwzględnione w tym zestawieniu pochodzi od marki Humana. Choć może nie cieszy się tak dużą popularnością, jak Nestle Nan, to z całą pewnością jest warta uwagi. Produkt bez przeszkód może zastąpić mleko kobiece lub być stosowany przy karmieniu mieszanym. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych mlek skład nie obejmuje oleju palmowego i zbędnych cukrów, jak np. syrop glukozowy. Przeznaczone jest dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, które nie mają problemów żywieniowych oraz alergii na krowie mleko. Nie można tutaj nie wspomnieć o praktycznym i wydajnym opakowaniu. Puszka jest nie tylko estetyczna, ale też szczelna, a pojemność 750 g wystarcza na przygotowanie aż 27 porcji po 200 ml. W ofercie producenta można znaleźć także mleko początkowe przeznaczone dla najmłodszych dzieci, a także oznaczone wyższymi cyframi (dla większych maluchów). Rodzice docenili mleko Humana za: wydajność, smak, opakowanie, łatwość przyrządzania i akceptację dzieci.
To rodzice powinni zdecydować, który produkt będzie najlepszy dla ich pociechy. Poza omawianymi wcześniej aspektami dobrze jest zastanowić się, czy bardziej odpowiada Ci mleko kozie, czy krowie. Miej na uwadze, że oba mogą wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli zaraz po narodzinach dziecka wiadome jest, że nie będzie możliwe karmienie piersią, to pamiętaj, że w pierwszej kolejności wprowadzić należy mleko początkowe najbardziej zbliżone do mleka matki. Choć można znaleźć dobre produkty w korzystnej cenie, to nie można na nich oszczędzać. Mleko ma zapewnić dziecku najlepsze warunki do rozwoju i szczęśliwego dzieciństwa!
Komentarze i opinie użytkowników
Miałam mało pokarmu dlatego dość wcześnie musiałam wprowadzić mleko modyfikowane. Położna poleciła mi mleko Bebilon i to był na szczeście strzał w 10, od razu zostało przyjete z apetytem.
Na szczeście nasz maluch nie ma żadnych dodatkowych problemów trawiennych, więc pani w aptece poleciła zwykłe mleko Bebiko i takiego używamy. Jeśli chodzi o cenę to wiadomo – każde mleko jest drogie, warto szukać promocji albo kupować na zapas.