Ranking najlepszych laktatorów – jaki model wybrać?

Kompletujesz wyprawkę dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, czy potrzebny będzie Ci laktator? Nie wiesz, który model wybrać? Koniecznie poznaj nasz ranking laktatorów i dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę!

Ranking najlepszych laktatorów - jaki model wybrać?

Rodzice, przygotowując się na przyjście dziecka na świat, starają się o niczym nie zapomnieć. Jednak tuż przed porodem jest tyle spraw do załatwienia, że trudno wszystkie z nich spamiętać. Z tym że najważniejsze jest to, aby zapewnić mamie i dziecku jak największą wygodę i komfort przez pierwsze kilka dni po porodzie. Wielu rodziców zastanawia się, czy w tym okresie niezbędny będzie laktator. Mimo że większość mam jest przekonanych, że ich niemowlę będzie naturalnie karmione piersią, to niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też warto mieć takie urządzenie w torbie do szpitala, nawet jeśli nie będzie potrzebne, to jak mówi znane powiedzenie: przezorny zawsze ubezpieczony. Natomiast, jeśli nie przyda, to przecież zawsze można go odsprzedać lub oddać potrzebującej mamie. Jaki laktator wybrać? Czym charakteryzuje się dobre urządzenie? Na jakiej zasadzie działa? Sprawdź, a się przekonasz!

Czym jest laktator i jakie są jego rodzaje?

Większość z nas wie, że laktator to urządzenie służące do odciągania pokarmu z piersi matki. Obecnie wiele kobiet nie wyobraża sobie bez niego wyprawki dla malucha. Tak naprawdę przecież nigdy nie wiadomo, czy przyszła mama będzie mogła karmić dziecko piersią. Przeglądając dostępne na rynku modele, można zauważyć, że najczęściej spotykany podział dzieli urządzenia na: laktatory elektryczne i laktatory ręczne.

Oba rodzaje laktatorów znacząco się od siebie różnią, ale są też niezwykle przydatne. Z tym że ostateczny wybór zależy przede wszystkim od potrzeb mamy.

Laktator ręczny

Laktator ręczny cechuje się przede wszystkim prostą budową i jak sama nazwa wskazuje, do działania nie potrzebuje żadnego zasilania. Odciągania pokarmu odbywa się przy pomocy specjalnej pompki, którą można bez większych problemów obsłużyć jedną ręką. W tym przypadku to kobieta decyduje, z jaką siłą i częstotliwością pokarm będzie odciągany. Do niektórych modeli producenci dołączają silikonowe nakładki masujące piersi i jednocześnie pobudzające laktację.

Laktator elektryczny dwufazowy

W tym momencie warto też wspomnieć, czym jest laktator elektryczny dwufazowy. To urządzenia mające dwie fazy pracy, które stymulują piersi w taki sposób, aby jak najbardziej przypomniał naturalny rytm ssania dziecka. W pierwszej fazie zostają pobudzone gruczoły mleczne, czyli rozpoczyna się produkcja mleka. Natomiast druga przypomina chwilę, gdy dziecko jest już najedzone i ssie pierś mamy wolniej, spokojniej. Tym samym zmienia się też konsystencja mleka, ponieważ jest bardziej gęste, zaczyna płynąć wolniej.

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny to bardziej skomplikowane urządzenie. Posiada bowiem wbudowany silniczek oraz panel sterowania. Kobieta może sama ustawić wybrany tryb ssania uzależniony od własnych potrzeb. Laktator elektryczny praktycznie samoistnie wykonuje swoją pracę, wystarczy go przyłożyć do piersi, włączyć i rozpocząć ściąganie mleka.

Laktator podwójny czy pojedynczy?

Laktator pojedynczy umożliwia odciągania pokarmu tylko z jednej piersi, a podwójny z obu jednocześnie. Zarówno jeden, jak i drugi może być przydatny, jeżeli przyszła mama dopasuje go do swoich potrzeb. Należy jednak wiedzieć, że praca pojedynczego laktatora jest mniej wydajna niż podwójnego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?

Laktatory coraz częściej znajdują się w wyprawce malucha. Na rynku dostępne są różne modele, co sprawia, że ciężko dokonać najlepszego wyboru. Zresztą każda mama ma inne oczekiwania i potrzeby. Jest jednak kilka aspektów, które warto uwzględnić podczas kupna laktatora. Poniżej zostały opisane najważniejsze z nich.

Jaka jest różnica pomiędzy laktatorami oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Rodzaje laktatorów zostały opisane powyżej, ale nie wspomniano o tym, czym tak naprawdę się różnią. Laktator elektryczny jest częściej wybierany przez kobiety głównie dlatego, że jest łatwiejszy i wygodniejszy w użyciu. Wystarczy jedynie ustawić pożądane parametry i rozpocząć pracę urządzenia. Z kolei laktator ręczny wymaga więcej czasu i pracy, ale w zamian pracuje ciszej i bez problemu można utrzymać go w czystości. Wybór laktatora warto też uzależnić od tego, czy odciąganie pokarmu odbywa się tylko z jednej piersi, czy z obu w tym samym czasie. Pojedynczy lepiej sprawdzi się przy sporadycznych sytuacjach. Natomiast, gdy odciąganie mleka potrzebne jest częściej, to zdecydowanie lepiej wybrać laktator podwójny.

Wygoda – Kluczowym kryterium przy wyborze laktatora jest też głośność jego pracy. Zwłaszcza, kiedy niemowlę śpi, a zbyt głośne urządzenie może mu przeszkadzać. Dobrze więc jest przetestować produkt przed zakupem, o ile istnieje taka możliwość. Niemniejsze znaczenie ma też wielkość laktatora. Ważne jest to, aby był niewielki, lekki i poręczny. Dzięki tym cechom sprawdzi się w różnych sytuacjach np. podczas podróży, czy wizyty w restauracji, kiedy nadejdzie pora na odciąganie pokarmu.

Zasilanie urządzenia – Zasilanie laktatora może odbywać się przy pomocy baterii, prądu lub kabla USB. Oczywiście najwygodniejsza jest ostatnia opcja, ponieważ pozwala na używanie urządzenia praktycznie w każdym możliwym momencie, bez konieczności podłączania do gniazda elektrycznego, czy wymiany baterii. Naładowany laktator znajdzie też swoje zastosowanie w podróży, czy innych miejscach, gdzie nie jest dostępne zasilanie sieciowe. Te wymagania dotyczą jedynie laktatora elektrycznego, ręczny nie wymaga zasilania.

Poziom mocy – Kolejnym istotnym aspektem jest praca urządzenia w dwóch fazach. Zarówno laktator elektryczny, jak i ręczny może umożliwić nam taką opcję. Podczas odciągania pokarmu zbliżonego do siły ssania dziecka kobieta będzie miała zapewnioną większą wygodę oraz cały proces nie będzie wywoływał bólu w piersiach, które są bardzo wrażliwe. Jeżeli w trakcie pobierania mleka z obu piersi jednocześnie pojawi się ból, to trzeba będzie rozważyć kupno nowego urządzenia.

Dodatkowe akcesoria – Jednym z ważniejszych akcesoriów jest lejek, który powinien być dobrze dopasowany do rozmiaru brodawki sutkowej. W większości modeli producenci zastosowali uniwersalne lejki, ale nie jest to równoznaczne z tym, że będą odpowiednie dla każdej kobiety, które może mieć inną budowę ciała. Źle dobrany lejek może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji np. sinienie, szczypanie lub marszczenie się brodawki, co ostatecznie doprowadzi do tego, że próba odciągania pokarmu skończy się niepowodzeniem. Innym dodatkiem, który może się przydać, jest butelka na pokarm. Niestety nie w każdym zestawie się ona znajduje, a jest bardzo przydatna. Zresztą podobnie jak podstawka pod butelkę, czy też zakrętka i smoczek. Choć te akcesoria nie są niezbędne, to znacznie ułatwiają mamie zadanie. Mogą bez problemu przechowywać mleko lub bezpośrednio podać je dziecku bez przelewanie go do innej butelki.

Materiał wykonania – Dobry laktator powinien zostać wykonany z bezpiecznych materiałów, ponieważ ma styczność z pokarmem, który w następnej kolejności podawany jest maluchowi. Dlatego też wszystkie laktatory muszą zostać wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością i nie zawierać bisfenolu A. Natomiast wkładki nakładane na piersi powinny zostać wykonane z silikonu i nie powodujące podrażnień.

Kiedy laktator jest niezbędny?

Wybierając laktator, należy uwzględnić nie tylko powyższe czynniki, ale w jakiej częstotliwości będzie odbywać się odciąganie mleka oraz w jakim celu. Są to ważne wyznaczniki, które pozwalają wybrać najlepszy model. Do najczęstszych powodów odciągania pokarmu można zaliczyć:

  • Dziecko od porodu nie może ssać mleka matki i konieczne jest zainicjowanie i podtrzymanie laktacji.
  • Karmienie dziecka jest niewystarczające i trzeba stymulować laktację.
  • Laktacja jest prawidłowa, ale mama chce mieć zapas pokarmu.
  • Mleko oddawane jest do banku.
  • Piersi są przepełnione, nabrzmiałe lub obrzęknięte.
  • U kobiety występuje zbyt wolny lub szybki przepływ i należy przygotować piersi do karmienia.

Jaki laktator wybrać i czym się kierować?

Mimo że w całym tekście pojawiły się informacje, które wskazują na to, jak wybrać laktator, to tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak często będzie używany. Jeśli przykładowo mama chce jedynie odciągnąć pokarm co jakiś czas, kiedy musi wyjść z domu, to w zupełności wystarczy laktator ręczny. Jednak, gdy dziecko nie może ssać mleka, to lepiej sprawdzi się laktator elektryczny. Dla wielu rodziców znaczenie będzie miała też cena oraz wygoda użytkowania. Niestety laktatory elektryczne są droższe od ręcznych i nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Zwłaszcza podczas kompletowania wyprawki dla dziecka, która kosztuje ogromne pieniądze, a i tak ciągle czegoś brakuje. Ponadto ważny jest też poziom siły ssania oraz prędkość pracy.

Warto kupować laktator, czy przygotować się do karmienia piersią?

W wielu podręcznikach dotyczących ciąży, porodu i pierwszych dni dziecka można przeczytać, że laktator powinien znajdować się w każdym domu z niemowlakiem. Jak wspomniano wcześniej, jest to swego rodzaju zabezpieczenie, ale pod żadnym pozorem obowiązek. Ostateczna decyzja w rzeczywistości należy do rodziców, ale lepiej nie zapeszać i na początku przygotować się do karmienia piersią. W razie potrzeby laktator można przecież zakupić po narodzinach dziecka.

Jak zadbać o higienę laktatora?

Używania laktatora wymaga od matki zachowania całkowitej higieny, ponieważ jest ona niezwykle ważna dla organizmu malucha, który odporności nabiera właśnie przez mleko. Dlatego przed każdym odciąganiem pokarmu należy dokładnie umyć dłonie, stosując przy tym bezpieczne, nieperfumowane kosmetyki. Po zakończeniu odciągania konieczne jest wymycie wszystkich części laktatora, które miały styczność z mlekiem. Do tego zadania należy użyć ciepłej wody oraz płynu do mycia naczyń, najlepiej przeznaczonym do tego typu akcesoriów lub zmywarki, jeśli producent nam to umożliwił. Ostatnim krokiem jest wyparzanie przez 5-10 minut.

Częstotliwość dezynfekcji laktatora zależna jest od wieku maluszka. U noworodków tę czynność należy przeprowadzać przed każdym użyciem. U dzieci do drugiego miesiąca życia jeden raz dziennie, a u starszych do 2 do 3 razy w tygodniu.

Ranking laktatorów elektrycznych i ręcznych – kwiecień 2024

Produkty dostępne na rynku są tak zróżnicowane, więc nie ma co się dziwić, że rodzice nie wiedzą, który z laktatorów wybrać. Zresztą poszczególne interesujące ich funkcje nie są dostępne w każdym modelu, a co za tym idzie, zadanie jest jeszcze trudniejsze. Dlatego też poniżej można znaleźć ranking laktatorów elektrycznych i ręcznych wartych uwagi i mających pozytywne opinie wśród użytkowników.

Laktator elektryczny Neno Mare

Ranking laktatorów elektrycznych rozpoczyna marka Neno. Sprzęt umożliwia dostosowanie trybu pracy do własnych potrzeb dzięki dwóm fazom. W pierwszej z nich dochodzi stymulacji, która zapewnia lepszy przepływ mleka. Natomiast w drugiej do odciągania pokarmu. Regulacja siły ssania jest zapamiętywana przez urządzenie, więc nie trzeba go resetować przed kolejnym użyciem. Podwójny laktator elektryczny Neno Mare jest bardzo cichy, więc można go stosować w dowolnym miejscu i czasie, bez obaw, że dziecko zostanie obudzone. Jeśli chodzi o dane techniczne, to sprzęt można ładować za pomocą kabla USB, a do uzyskania pełnej baterii potrzebne są wyłącznie dwie godziny. Dostępnych jest pięć poziomów stymulacji oraz dziewięć poziomów siły ssania. Urządzenie wyłącza się automatycznie po 30 minutach od użytkowania. W zestawie znajduje się: laktator, 2 butelki na mleko, 2 wężyki PVC, 2 stojaki, 4 zawory, 2 lejki, 2 pokrywy, 2 smoczki, 1 kabel USB oraz 2 nakrętki na butelkę. Widać, że producent zapewnił mamom wszelkie niezbędne akcesoria. Najczęściej wymieniane zalety przez rodziców to: wygląd, skuteczność, cicha praca, funkcjonalność, oszczędność czasu oraz niska cena.

Laktator ręczny BabyOno Anatomy

Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje marka BabyOno. Laktator ręczny tej firmy to niewielkie i dyskretne urządzenie. Działa bardzo cicho i jest prosty w obsłudze. Cała konstrukcja składa się wyłącznie z kilku elementów, które bardzo łatwo i szybko można zmontować i zacząć używać. W zestawie poza laktatorem znajdują się: butelka 150 ml, sylikonowy smoczek przeznaczony dla dzieci już od pierwszych dni życia, woreczek do przechowywania, sylikonowa nakładka masująca oraz przykrywka. Laktator ręczny Babyono został wyposażony w regulację siły ssania, co skutecznie pozwala na ściągnięcie pokarmu. Plusem tego modelu jest możliwość mycia w zmywarce. Natomiast rodzice docenili go za: jakość, wygląd i wygodę. Niestety niektóre mamy twierdzą, że zbyt cienka guma powodowała u nich ból sutków.

Laktator elektryczny Madela Swing Solo

Ranking laktatorów zamyka marka Madela. Co prawda jest to laktator pojedynczy, ale na pewno warto mu się bliżej przyjrzeć. Jest to bardzo wygodne urządzenie zbudowane z kilku elementów, co sprawia, że łatwo je utrzymać w czystości, zmontować i przechowywać. Wykorzystane technologie pozwoliły na naśladowanie naturalnej siły ssania, a dobrej jakości lejek poprawia komfort i czas odciągania. Kobieta może zebrać mleko w dowolnym momencie, nie jest jej potrzebne zasilanie sieciowe, o ile wcześniej naładowała laktator. Urządzeniem ma zamknięty system, dzięki czemu mleko nie przedostaje się do mechanizmu i drenu oraz możliwe jest uniknięcie przepełnienia. Jako że laktator został opracowany pod czujnym okiem specjalistów i mam karmiących nakładka dopasowana jest do każdej piersi. Tym sposobem przygotowanie do karmienia jest proste, wygodne, bezpieczne i higieniczne. Zalety wymieniane przez mamy to: jakość, wygoda, dobra cena, wygląd, jakość i funkcjonalność.

Ranking laktatorów – podsumowanie

Wszystkie mamy wolałyby, aby ich dzieci karmione były piersią. Niestety z różnych przyczyn nie zawsze jest to możliwe i właśnie wtedy przydatny okazuje się laktator. Kiedy zachodzi taka potrzeba, koniecznie należy wybrać model dobrej jakości, który posłuży nam na dłużej. Trzeba wiedzieć, że większość laktatorów nie należy do najtańszych urządzeń, a te, które kuszą ceną nie zawsze są skuteczne i funkcjonalna. Z drugiej strony wiadomo, że dla każdej kobiety ważne jest to, aby odciągnięcie pokarmu odbywało się bez większych komplikacji w jak najkrótszym czasie. Niezależnie od tego, czy przyszła pora na karmienie, czy może trzeba uzupełnić zapasy. Jeśli mama nie będzie podawała pokarmu od razu, musi też zatroszczyć się o odpowiednie przechowywanie, a to ułatwiają różne dodatki, często dołączane do zestawu. Istotne znaczenie ma też zasilanie, ponieważ maluch nie będzie się przejmował tym, że w danym momencie jest poza domem, tylko będzie domagał się pokarmu. Jest to szczególnie ważne w przypadku mam dużo podróżujących z dzieckiem, ponieważ nie zawsze będą miały dostęp do gniazdka, czy kiosku, aby kupić baterie.

Komentarze i opinie użytkowników

Karolina_89
2022-12-07

Miałam wykonane cesarskie cięcie, dlatego od początku był problem z karmieniem piersią. Według mnie laktator jest niezbędnym wyposażeniem tzw. wyprawki. Nie wyobrażam sobie, jak kobiety mogą radzić sobie z nawałem pokarmu w inny sposób … Ja kupiłam laktator Avent Philips i spełnia swoją funkcje świetnie. Przede wszystkim doceniam to, że działa bardzo cicho. Niestety jest stosunkowo drogi.

Alaaa09
2022-12-16

Korzystam z laktatora Medela i jestem zadowolona, pełni swoją funkcję. Nie jest to super przyjemne doświadczenie, wiadomo, ale znośne. Odciąganie pokarmu odbywa się z reguły bez większych komplikacji.

Felka112
2022-12-28

Laktator kupiłam jeszcze przed porodem, ponieważ wszystkie koleżanki potwierdziły, że się przyda i faktycznie się przydał 😀 Maluszek na początku średnio sobie radził, dlatego musiałam odciągać pokarm. Stosuję laktator marki Esperanza. Nie mam porównania jeśli chodzi o inne modele, ale wydaje mi się że spełnia wszystkie podstawowe funkcje.

AnnaAnna
2023-01-09

Według mnie Madela ma największy wybór laktatorów. Sama wybrałam model tej marki, moje koleżanki tak samo. Wydaje mi się, że w przypadku laktatorów Madela można mówić o cenie adekwatnej do jakości i generalnie jest to zakup który się opłaca.

Dodaj opinię

Dodając opinię o Ranking laktatorów pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego sprzętu!
Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.

Pozostałe rankingi