Ranking butelek dla niemowląt – jak wybrać tę najlepszą?

Szukasz butelki do karmienia? Nie wiesz, jaką wybrać? W tym tekście znajdziesz nie tylko ranking butelek dla noworodka, ale też dowiesz się, czym kierować się przy wyborze. Koniecznie zapoznaj się z tymi informacjami!

Ranking butelek dla niemowląt - jak wybrać tę najlepszą?

Chociaż dla malucha najzdrowsze jest karmienie piersią, to niestety nie każda mama ma taką możliwość. Zresztą butelka dla noworodka będzie też potrzebna, kiedy rodzice zaczną podawać dziecku inny pokarm niż mleko. Wbrew pozorom wybór butelki nie jest wcale taki prosty. Zwłaszcza, że producenci wprowadzają na rynek coraz to nowsze i bardziej modele. Niegdyś to zadanie było o wiele łatwiejsze, gdyż w jednej butelce podawane były praktycznie wszystkie posiłki. Obecnie praktycznie każda z nich ma inne przeznaczenie, kształt i rodzaj. Tym sposobem rodzice stają przed ogromnym wyzwaniem, a to przecież dopiero wybór butelki – jednego z licznych elementów wyprawki. Mogłoby się nam wydawać, że większy wybór to duże udogodnienie, ale tak naprawdę zmora. Wystarczy zapoznać się z asortymentem i poczytać opinie innych rodziców, żeby zrozumieć, że są dość mocno zróżnicowane, co jeszcze bardziej nas skonfunduje. Dlatego też poniżej zostały zebrane najistotniejsze informacje dotyczące wyboru butelki do karmienia, którymi z całą pewnością warto się kierować! Nie zwlekaj, tylko czytaj!

Karmienie piersią a butelką

Według Światowej Organizacji zdrowia (WHO) dziecko od pierwszych swoich dni powinno być karmione piersią przynajmniej do szóstego miesiąca życia. Mleko matki ma korzystny wpływ na rozwój malucha, jego układ trawienny oraz odporność. Poza tym dopasowuje się do jego potrzeb, dzięki czemu do organizmu dostarczane są wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Co więcej, pobieranie mleka matki sprawia, że maluch ma poczucie bezpieczeństwa i jest znacznie spokojniejszy.

Jednak w pewnym momencie nadchodzi taki czas, że dziecko powinno zostać odstawione od piersi matki i zacząć korzystać z butelki. Kiedy rodzicielka świadomie podchodzi do macierzyństwa, to doskonale będzie wiedziała, że zmianę należy przeprowadzić w taki sposób, ab maluszek jak najmniej ją odczuł. Z drugiej strony w życiu są różne sytuacje, które nie pozwalają na karmienie piersią i wtedy konieczne jest wprowadzenie butelki zaraz po narodzinach.

Jak przekonać dziecko do butelki?

Choć warto karmić piersią, to butelka prędzej, czy późnej okaże się niezbędna w życiu świeżo upieczonych rodziców. Musisz przygotować się na to, że jej wprowadzenie może okazać się dość czasochłonne, ponieważ dziecko do tej pory znało jedynie mleko matki i zna jej zapach. Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest w pierwszych dniach właśnie je podawać w butelce. Dobrze będzie, jeśli karmieniem zajmie się ktoś inny niż mama, ponieważ przez wzgląd na jej zapach dziecko może domagać się piersi. Po kilku dniach można zacząć stopniowo wprowadzać mleko modyfikowane. Maluch nie będzie już pamiętał o karmieniu piersią, więc mama spokojnie może ponownie podawać pokarm, chociaż nie zaszkodzi, jeśli tatuś lub babcia od czasu do czasu ją odciążą.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej butelki?

Dawniej mamy nie musiały zastanawiać się, jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza butelka, ponieważ w sklepach asortyment był bardzo ograniczony i trzeba było kupować taką, która aktualnie była dostępna. Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej, ale jednocześnie rodzice muszą uwzględnić wiele aspektów, które potwierdzą, że wybrali najlepszą butelkę dla malucha. Należą do nich:

  • Pojemność butelki.
  • Materiał wykonania.
  • Rodzaj otworu.
  • Kształt butelki.
  • Przeznaczenie.

Rozmiary butelek dla noworodków

Najważniejszym kryterium przy wyborze butelki dla noworodka jest jego wiek oraz sposób karmienia. Jeżeli zakup butelki planujesz jeszcze przed porodem lub Twój maluszek dopiero przyszedł na świat, to koniecznie sięgnij po tę o pojemności 120-150 ml. Jest ona nie tylko wygodna, ale też nie masz problemu z odmierzeniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dwutygodniowe dzieci na jeden posiłek zjadają około 100 ml. Pamiętaj jednak, że każde dziecko może potrzebować odrobinę mniej lub więcej pokarmu. Kiedy zauważysz, że wzrasta jego zapotrzebowanie na jedzenie i szybko zbliżasz się do przekroczenia 150 ml, to musisz rozważyć kupno większej butelki o pojemności 250 ml. Natomiast pojemność butelki dla starszych dzieci to 330 ml, ale o tej możesz pomyśleć nieco później.

Butelka dla noworodka – materiał wykonania

Drugą istotną cechą, jaką powinna posiadać dobra butelka do karmienia, jest odpowiedni materiał wykonania. Chociaż w tej kwestii zdania rodziców są podzielone. Wszystkie butelki mają bowiem swoje zalety i wady, a materiał wzbudza wiele kontrowersji. Można wyróżnić: butelki plastikowe, szklane, silikonowe.

Szklana butelka – Mogłoby się wydawać, że szklane butelki nie cieszą się popularnością, ale jest wręcz przeciwnie. Wykonane są przecież z solidnego materiału i łatwo utrzymać je w czystości. Z drugiej strony szklana butelka jest znacznie cięższa i może się zbić. Poza tym podczas podgrzewania szkło nagrzewa się szybciej i łatwiej o poparzenie dłoni, ale pokarm dość szybko stygnie. Niegdyś butelka szklana była jedyną dostępną na rynku, potem zastąpiła ją plastikowa, a obecnie znów jest bardzo popularna.

Plastikowe butelki – Butelka szklana ma sporą konkurencję w postaci plastikowej. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ karmienie butelką plastikową jest znacznie wygodniejsze, głównie ze względu na jej lekkość. Mimo że jest dość odporna na uszkodzenia, to przy myciu lub upadku na powierzchni mogą pojawić się mikrouszkodzenia, czyli doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i trudne do utrzymania w czystości. Ważne jest też to, aby na opakowaniu butelki znalazła się informacja, że została wykonana z plastiku bez Bisfenolu A, który jest substancją szkodliwą.

Butelki sylikonowe – Alternatywą dla butelek plastikowych i szklanych są silikonowe. Z tym że są one przeznaczone do podawania bardziej gęstych pokarmów, ponieważ konstrukcja butelki ugina się pod naciskiem, co jest niezwykle wygodne, ale też niebezpieczne. Mimo że to ty decydujesz, ile pokarmu ma wypłynąć, to zbyt duża ilość może prowadzić do zachłyśnięcia się dziecka. W związku z tym modele silikonowe powinny być używane zawsze pod czujnym okiem rodziców.

Butelka do karmienia – kształt

Dość zaskakujące może być to, ile różnych kształtów butelek do karmienia można znaleźć na sklepowych półkach, czy też w sieci. Przy niektórych modelach trzeba się nawet czasami zastanowić, czy to jest rzeczywiście butelka, czy może nowoczesny element wystroju wnętrz. Butelki profilowane ułatwiają maluchowi pewny chwyt i może sam pobierać pokarm. Natomiast rodzice mają większy problem z utrzymaniem ich w czystości, ponieważ posiadają wiele trudnodostępnych miejsc do umycia, co prowadzi do rozwoju licznych bakterii. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się więc klasyczne butelki łatwe w czyszczeniu. Je także maluszek może samodzielnie chwycić, jeśli dodatkowo zakupisz specjalne uchwyty, które wystarczy zamontować na butelce i podać dziecku. Uchwyty doskonale dopasowują się do maleńkich dłoni.

Butelka do karmienia – wielkość otworu

Wielkość otworu nie ma większego wpływu na karmienie butelką, ale może mieć podczas nakładania lub wlewania pokarmu. Dla rodziców znacznie wygodniejsze będzie butelka, która ma szeroki otwór, ponieważ zyskają większą szansę, że nic się nie rozleje lub nie rozsypie. Zresztą ułatwiony jest też proces czyszczenia butelek tego typu.

Kolka u dziecka a butelka do karmienia

Kolka niemowlęca to problem, który dotyka praktycznie każdego malucha. Kiedy wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone, a on nadal płacze lub krzyczy, to całkiem możliwe, że właśnie dopadła go kolka. Dolegliwości z reguł pojawiają się między trzecim tygodniem, a piątym miesiącem życia. Przypadłość jest ściśle związana z przewodem pokarmowym, a za najczęstszą przyczynę występowania uważa się nietolerancję pokarmową lub nieprawidłową technikę karmienia. W takiej sytuacji pomocne mogą się okazać butelki antykolkowe.

Na jakiej zasadzie działa butelka antykolkowa?

Butelka antykolkowa została zaprojektowana z myślą o naszych pociechach i ulżeniu im w przypadku kolki niemowlęcej lub nadmiernej ilości gazów. Chodzi głównie o to, aby podczas jedzenia do organizmu dziecka dostawała się jak najmniejsza ilość powietrza. Producenci, chcąc sprostać wymaganiom rodziców, zaczęli stosować różne mechanizmy mające uniemożliwić powstawanie pęcherzyków powietrza. Najczęściej można spotkać butelki antykolkowe ze specjalnym smoczkiem, który nie pozwala na samoczynny wypływ mleka modyfikowanego, czy innego pokarmu. Dziecko musi dokładnie i mocno ssać smoczek butelki, aby się najeść. Jedzenie w trakcie karmienia butelką pozostaje w specjalnej komorze, a powietrze wpychane jest do wnętrza i nie miesza się z pokarmem.

Butelka antykolkowa może mieć też wbudowany system odpowietrzający, odpowiedzialny za wyrównanie ciśnienia. Tym sposobem zapobiega połykaniu powietrza przez dziecko w zbyt dużej ilości. Z reguły smoczek butelki wyglądem zbliżony jest do brodawki piersi matki, a więc maluch chętniej sięgnie po inny pokarm.

Warto wiedzieć, że obecnie większość butelek do karmienia ma system antykolkowy, wystarczy jedynie odszukać tę informację na opakowaniu podczas zakupów.

Butelki z funkcją aktywnego ssania alternatywą dla karmienia piersią?

Odruch ssania jest zupełnie naturalny, a jego zaburzenia mogą mieć odzwierciedlenie nawet w dalszej przyszłości. Dziecko najlepiej może go uskuteczniać, ssąc pierś matki, ale nie zawsze ten sposób karmienia jest możliwy. Jeżeli rodzicielka karmi malucha własnym mlekiem, ale nie zawsze może je podać, to bardzo przydatna będzie butelka z funkcją aktywnego ssania. Została zaprojektowana tak, aby maluszek podczas jedzenia korzystał z tych samych mięśni, które pracują, gdy ssie pierś matki.

Czy jedna butelka dla noworodka na początek wystarczy?

Rodzice nierzadko stają przed dylematem, ile butelek do karmienia kupić. Trzeba pamiętać, że taki maluszek nie je dużo, ale dość często, bo do kilku razy na dobę. Oczywiście, kiedy śpi, czy odpoczywa, można umyć butelkę, ale przecież przy dziecku zawsze jest coś do zrobienia i niekiedy zwyczajnie nie ma czasu na dodatkowe obowiązki. W związku z tym warto zaopatrzyć się w przynajmniej trzy butelki do karmienia. Nawet, kiedy zapomnisz jedną z nich umyć lub nie zdąży dobrze obeschnąć, to zawsze masz dwie inne pod ręką. Jeśli zdecydujesz się na plastikowe butelki, to pamiętaj, że konieczna jest ich wymiana przynajmniej raz na trzy miesiące.

Butelka do karmienia – dodatkowe akcesoria, które warto mieć

Butelka do karmienia to tak naprawdę dopiero początek zakupów. Choć pewnie udałoby Ci się zadbać o opiekę nad maluszkiem i czystość narzędzi do podawania pokarmu bez niektórych akcesoriów, ale przecież powstały po to, aby ułatwić Ci te czynności. W związku z tym miej na uwadze, że dobrze jest mieć pod ręką:

  • Pojemnik na mleko w proszku. Jeżeli dziecko od małego będzie karmione mlekiem modyfikowanym lub zostanie ono wprowadzone później, to musisz wiedzieć, że każda porcja powinna zostać przygotowana dopiero przed podaniem. Taki pojemnik doskonale sprawdza się podczas krótkich wycieczek lub dłuższych spacerów.
  • Sterylizator to urządzenie, które służy do wyparzania butelek i usuwanie wszelkich bakterii i zarazków. Czasem ma zastosowanie wielofunkcyjne i można go używać nie tylko do butelek, ale też smoczków, czy innych akcesoriów związanych z opieką nad maluchem.
  • Termoopakowanie pomaga zachować temperaturę posiłku przez minimum dwie godziny. Jest swego rodzaju pokrowiec pełniący funkcję termosu. Umożliwia zabranie butelki na spacer i podanie posiłku dopiero po jakimś czasie. Z tym że w trakcie przedłużających się spacerów lub wycieczek lepiej sprawdzi się butelka termiczna. Najlepsze modele mogą podtrzymywać temperaturę nawet do sześciu godzin.

  • Podgrzewacz do butelek to bardzo pożyteczne urządzenie, które pozwoli Ci podać mleko w odpowiedniej temperaturze w niedługim czasie. Pod żadnym względem nie zastępuj podgrzewacza mikrofalówką, ponieważ ona może podgrzewać mleko nierównomiernie. Jeśli masz w domu lub planujesz kupić szklane butelki, to przed wyjęciem pamiętaj o używaniu rączki.
  • Laktator przyda Ci się, jeśli maluch będzie karmiony mlekiem matki z butelki, ponieważ służy do odciągania pokarmu. Do wyboru masz laktator ręczny, który sprawdzi się przy sporadycznym odciąganiu mleka oraz elektryczny – do częstszego używania.
  • Stojak na butelki będzie Ci potrzebny, jeśli kupisz ich więcej. Po umyciu możesz powiesić je na nim, jednocześnie widząc, których butelek do karmienia możesz użyć oraz oddzielając je od innych naczyń.

Prawidłowy proces czyszczenia butelek do karmienia – jak wygląda?

Nawet jeśli trafiła Ci się najlepsza butelka na rynku i nie możesz się bez niej obejść, to nie zapominaj o prawidłowej higienie. W innym przypadku szybko będziesz zmuszony wymienić ją na nową. Przede wszystkim nigdy nie zostawiaj resztek w środku, ponieważ doprowadzisz do rozwoju bakterii i zwiększysz ryzyko, że zaszkodzisz swojemu dziecku. Butelki należy myć zaraz po karmieniu, a kiedy nie masz czasu lub siły, zalej je bieżącą wodą. Dzięki temu pozostałości nie będą osiadać się na ściankach. Do mycia butelek nie potrzeba żadnych specjalistycznych środków. W zupełności wystarczy płyn do mycia naczyń lub roztwór z sody oczyszczonej. Jeżeli masz butelki profilowane, to dokładnie wyczyść wszystkie zakamarki używając szczotki do butelek. Choć niektóre z nich można myć w zmywarce, to tę informację producent powinien zamieścić na opakowaniu. Kiedy umyjesz już wszystkie butelki, to samo zrób ze szczotką, aby nie roznosić bakterii.

Zasady dotyczące przechowywania pokarmu od matki

Naturalne karmienie jest najlepsze dla dziecka, ale przecież nie zawsze trzeba podawać pierś, żeby dziecko mogło zostać odpowiednio nakarmione. Na szczęście dziś można kupić laktatory, które pomagają odciągnąć pokarm. Mleko od rodzicielki można zamrażać, więc, nawet gdy chce wrócić do pracy bądź decyduje się na rezygnację z karmienia piersią z innych względów, to dziecko nie będzie głodne. Jednakże mleko powinno być odpowiednio przechowywane. Do mrożenia niezbędne będą specjalne pojemniki lub woreczki. Co ciekawe, tak przygotowane porcje mogą zajmować miejsce w zamrażarce nawet przez pół roku. Natomiast w temperaturze pokojowej mleko od matki nie powinno pozostawać dłużej niż na osiem godzin, a w lodówce 96. Mrożenie mleka powinno odbywać się zgodnie z pewnym schematem. Dobrze będzie, jeśli mama będzie opisywała każdą porcję datą i podawała je po kolei. Najwcześniej zamrożona powinna zostać podana najpierw. Jeśli kobieta nie będzie się stosowała do tej zasady, to niektóre porcje mogą się zepsuć lub stracić wartości odżywcze, a czas poświęcony na odciąganie zostanie zmarnowany.

Ranking butelek dla niemowląt marzec 2024 – jak wybrać najlepszą z nich?

Niezależnie od tego, czy mama będzie miała możliwość karmienia piersią, czy też będzie się posiłkować mlekiem modyfikowanym, to prędzej, czy później pojawi się pytanie, jaka butelka dla dziecka będzie najlepsza? Ze względu na szeroki asortyment wybór jest naprawdę ciężki, ale wybór ułatwić może nasz ranking butelek dla niemowląt. Zostaną w nim przedstawione tylko modele docenione przez rodziców i cieszące się pozytywnymi opiniami. Sprawdź, która będzie idealna dla Ciebie i Twojego maluszka!

Butelka do karmienia Philips Avent Natural

Ranking butelek dla niemowląt otwiera marka Philips. Model przeznaczony jest dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia, ale można powiedzieć, że sama butelka rośnie wraz z nimi. Wystarczy wymienić górną część, aby zmienić butelkę w kubek niekapek lub treningowy. Zresztą montaż konstrukcji dzięki niewielkiej liczbie elementów jest bardzo prosty. Innowacyjne płatki, które zostały użyte do wykonania smoczka, sprawiły, że karmienie jest bardzo zbliżone do naturalnego. W zestawie znajduje się także specjalna nakładka na smoczek butelki, która ma zapobiegać występowaniu kolki. Dodatkowym atutem jest szeroka szyjka ułatwiająca nalewanie pokarmu i czyszczenie. Według wielu rodziców jest to najlepsza butelka dla noworodka. Do najczęściej wymienianych zalet można zaliczyć: solidność wykonania, wygodę użytkowania, szeroki dostęp do części wymiennych oraz dobrą cenę.

Zestaw dla noworodka Chicco

Drugie miejsce w rankingu przyznane marce Chicco. Butelka antykolkowa o pojemności 150 ml może być używana nawet pierwszego dnia po urodzeniu maluszka. Butelka została wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Dzięki temu dziecko otrzymuje wsparcie przy fizjologicznej dynamice karmienia. Jak na dobry model przystało, jest on antykolkowy. Strukturę smoczka opracowano, dbając o każdy najmniejszy szczegół, co sprawia, że karmienie dziecka jest bardzo wygodne i dla niego przyjemne. Ponadto smoczek jest niewielki i lekki, przez co nosek i podbródek mają więcej miejsca. W zestawie poza butelką znajduje się smoczek oraz niebieska tasiemka, a wszystko zostało zapakowane w eleganckie pudełko, czyli jest to idealny prezent dla rodziców i maluszka. Butelka cieszy się pozytywnymi opiniami, a najczęściej jest doceniana przez wzgląd na: jakość wykonania, łatwość czyszczenia, wygląd, niewielką liczbę elementów, cenę i dobry smoczek.

Butelka antykolkowa dla noworodków Mombella Ivory Ppsu

Ranking zamyka marka Mombella. Smoczek butelki ma kształt zbliżony do piersi mamy, więc dziecko znacznie szybciej może nauczyć się z niej pić bez zbędnego marudzenia i wybrzydzania. Jest tak dopasowany do buzi malucha, że może spokojnie jeść i jednocześnie oddychać przez nosek, a powietrze nie będzie trafiać do żołądka. Szeroka szyjka ułatwia mycie i czasem nawet nie jest potrzebna do tego szczotka. Zresztą wystarczy rozkręcić butelkę, aby wszystkie części mogły zostać dokładnie wyczyszczone. Można ją również myć w zmywarce, ale wyłącznie na górnej półce, a także wyparzać i sterylizować. Butelka wykonana jest z dobrej jakości materiałów odpornych na wysokie temperatury i zmiany ciśnienie. Jej największe zalety to: dobra cena, przystosowanie do potrzeb najmniejszych dzieci, system antykolkowy, szeroką szyjkę oraz estetyczny wygląd.

Komentarze i opinie użytkowników

Karola
2022-12-02

Przyznam że uważałam butelki antykolkowe za ściemę marketingową i omijałam takie gadżety, do momentu aż problem kolek zaczął dotyczyć mojej rodziny. Wtedy chwytałam się każdej opcji, desperacja była tak duża że posłuchałabym nawet szamanki jeśli tylko zagwarantowałaby mi że dziecko chociaż na chwile przestanie płakać. Ostatecznie dużym ułatwieniem życia okazała się właśnie butelka antykolkowa (dokładnie model Chicco), która zminimalizowała problem połykania powietrza podczas picia mleka.

Kora
2022-12-16

Naszą ulubioną butelką, która okazała się zbawienna jest Mombella Ivory Ppsu. Chociaż na poczatku nie wierzyłam w cuda to okazało się że butelka przypadła do gustu córce, smoczek też jest okej, wszystko gra. Cena adekwatna do jakości, materiał z którego wykonana jest butelka nie nagrzewa się bardzo mocno więc nie ma szans na poparzenie. Plusem jest to że mozna myć butelkę w zmywarce chociaż przyznam że robię to rzadko bo butelka jest praktycznie cały czas w uzyciu.

MałaPe
2022-12-30

Przyznam że butelek w domu mamy sporo – kilka z nich było prezentami, kilka kupiłam przed porodem, jakąś dokupiłam zachęcona opiniami współlokatorek z sali w szpitalu. Najlepiej sprawdzają się butelki antykolkowe, np. Avent i raczej preferuję butelki szklane (wydają mi się bardziej sterylne i higieniczne).

Hergona78
2023-01-09

Spodziewam się pierwszego dziecka, więc zdecydowałam się na cały zestaw dla noworodków Natural Avent, w którego skład wchodzą butelki, ale także smoczki i szczotki do czyszczenia butelek. Butelki mają różne pojemności, z tego co czytałam to mają też wszystkie niezbędne atesty i są całkowicie bezpieczne dla malucha. Liczę na to, że synek nie będzie robił problemu i smoczek bedzie mu odpowiadał.

Dodaj opinię

Dodając opinię o Ranking butelek dla niemowląt pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego sprzętu!
Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.

Pozostałe rankingi